GzK – 10.IV.2022.

,,Zmartwychwstanie” – grafika Reginy Szemik z Żywca, która znajduje się w Albumie Hieronima Woźniaka. 

 


PAMIĘTAMY I PAMIĘTAĆ BĘDZIEMY!


 

***
2 Kwiecień
17 rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II

2 kwietnia 2022 upłynęło 17 lat od śmierci naszego Papieża Rodaka.  Słowa, jakie wypowiadał podczas spotkań z wiernymi oraz słynne  Encykliki Papieskie – stały się  ponadczasowe i pozostały żywe we współczesnym świecie.
Warto, aby rocznica, od kiedy Jan Paweł II odszedł do domu Pana, była okazją do przypomnienia kilku z wielu słynnych tez naszego Wielkiego Rodaka.

Pamiętamy Ciebie Ojcze i pamiętać będziemy!
Niechaj Twoje posłania do Narodów tego Świata uzdrowią i opamiętają ludzi. /Red./

,,Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” – JPII
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”- JPII „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować” – JPII
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – JPII
„Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm – JPII
„Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia” – JPII
„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” – JPII
„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” – JPII
,,Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” – JPII

 

***
10 Kwiecień
12 rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Minęło dokładnie 12 lat od katastrofy, gdy rankiem 10 kwietnia 2010 r.  polska delegacja składająca się z 96 osób leciała samolotem Tu-154 do Katynia na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę zbrodni katyńskiej.
Wśród nich był prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.  W katastrofie zginęli czołowi polscy politycy, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciela ofiar zbrodni katyńskiej. Nie przeżył nikt.

Składamy nasze symboliczne Światełko Pamięci wraz z wiązanką pod Pomnikiem poświęconym Ofiarom katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. /Red./

Poniższy link jest odesłaniem do Albumu Hieronima Woźniaka poświęconego Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej:
https://photos.app.goo.gl/sjVnV2TBk3evcMGE7

***
Bucza, Borodianka, Mariupol i Hostomel….
Czas na Opamiętanie!

Nikt z nas, nie pomyślałby o tym, że wydarzenia związane z masowym ludobójstwem,  jakie miały miejsce w minionych latach mogą ożyć dzisiaj w ,,rozwiniętym” i ,,cywilizowanym” świecie. Trudno obecnie skupiać się bardzo na przeszłości, z której nie wszyscy wyciągnęli wnioski – jak dzisiaj trzeba nadal umacniać tożsamość, niepodległość i budować wartości.
Dzisiaj potrzeba zwiększonej solidarności i zmiany naszych postaw. Wojna, konflikty…. wywołują w ludziach nieprzewidywalne reakcje i z czasem sami stajemy się gorsi.
Do tej pory w Buczy odkryto niespełna 400 ciał cywilów zabitych przez Rosjan. Część z nich pochowano w masowych grobach. Nie potrafimy ze spokojem mówić, słuchać i patrzeć na tak drastyczne sceny, a jednocześnie nie możemy przejść obojętnie wobec tragedii, jaka dzieje się na oczach całego świata. /Red./

Będziemy o tym pamiętać !

 

.


ŚWIATŁO


___*___
ZAPALMY W SOBIE ŚWIATŁO !

Marta Midor-Burak

Rekolekcje przedświąteczne.
Marzec 2022

Okres przedświąteczny skłania nas do rozważań na temat istoty życia i śmierci oraz doskonalenia natury ludzkiej;  temu służą również rekolekcje, na których Kapłan przykładami z życia ludzi i historii – ukazuje ułomność natury ludzkiej i zapala w wiernych światło. 

,,Gdzie był Bóg ?”

To jedno pytanie,  które wybrzmiało na rekolekcjach dało nam wiele do myślenia.
Ludzie często szukają usprawiedliwienia dla zła. Niektórzy poszukują winy wyłącznie w drugim człowieku wyłączając siebie od własnej odpowiedzialności; inni obarczają Boga odpowiedzialnością za to, że dopuścił do tego zła. Ludzie zdesperowani zadają pytania: 
gdzie był Bóg, jak zabijano ludzi? Gdzie był Bóg, jak niszczono przyrodę? Gdzie był Bóg, jak w kataklizmach (powodziach, pożarach, tsunami…) ginęły setki tysięcy ludzi?……..
Przywykliśmy obarczać winą Boga i wszystkich innych za krzywdy, jakie dzieją się na świecie; i przywykliśmy wyłączać się od własnej (współ)odpowiedzialności za to co dzieje się na tym świecie.


Czy można wyłączyć się od (współ)odpowiedzialności? 

Świat składa się z przyrody ożywionej i nieożywionej.  Bez przyrody nieożywionej (powietrze, woda, ziemia, słońce, skały) – zwierzęta, rośliny, grzyby, bakterie, nie mogłyby przetrwać.  Człowiek, jako istota rozumna, swoim zachowaniem kształtuje środowisko, w którym zamieszkuje. Od niego zależy, jakie wartości zagoszczą w naszej wspólnej przestrzeni;  jak potraktuje przyrodę: powietrze, którym oddycha, lasy, które dają mu tlen, oraz jak traktuje drugą istotę żywą. Są ludzie bardziej wrażliwi lub mniej wrażliwi; są tacy, który mają bezpośredni wpływ na kształtowanie przestrzeni i tacy, którzy wybierają swoich decydentów; są tacy, którzy niszczą środowisko i ludzi i tacy, którzy biernie na to patrzą…..Czy zatem ci bierni obserwatorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za krzywdy wyrządzone światu? NIE!
Wszyscy ludzie na tej ziemi są współodpowiedzialni za to, co dzieje się w naszej wspólnej przestrzeni. Mówiąc najprościej, jeśli widzimy zło i udajemy, że ono nas nie dotyczy; jeżeli udajemy, że nie mamy wpływu na to, że krzywdzi się drugiego człowieka, zwierzę, przyrodę…; albo jesteśmy obojętni na krzywdę, a wręcz cieszymy się, że sąsiadowi jest trochę gorzej, to znaczy, że sami staliśmy się zoobojętniałymi ,,celebrytami zła”. Przymrużanie oczu na zło, nie reagowanie i bierne przyzwolenie  – nie wyłącza naszej współodpowiedzialności za wpuszczanie zła do naszego świata.  Bo nasza bierność jest przyzwoleniem i otwieraniem furtki do wprowadzenia  zła. Nie można winić za to Boga, ani wszystkich innych – trzeba wymagać od innych, ale przede wszystkim od siebie.

 

,,Do czego zdolny jest człowiek, który wyparł ze swojego serca Boga ? „

Przerzucanie odpowiedzialności wyłącznie na Boga i innych za wszelkie zło na świecie jest absurdalne! Przecież to nie Bóg zabija, to nie Bóg niszczy ludzi i ich dobytki – czynią to sami ludzie, którzy nie kierują się w swoim życiu wartościami wyższymi, takimi jak szacunek do człowieka i otoczenia, w którym żyjemy. Czynią to ludzie, którzy wyparli z serca tego Boga;  robią to  ludzie dla których pycha, żądza  i ,,mamona” stały się jedynymi wartościami; a także ci  ,,bierni i mierni”, którzy cichym przyzwoleniem godzą się na podejmowanie złych decyzji dla ludzi i świata.
My przecież nie jesteśmy na tym świecie przypadkowo. Wszyscy odpowiadamy za to, jak wygląda i będzie wyglądał nasz świat: czy go zniszczymy, czy zaczniemy wymagać od siebie i innych. 

***
„Musicie od siebie
wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” – JPII
.


ARTYŚCI KUDOWSCY W STOLICY


___*___
KUDOWIANIE PROMUJĄ NASZE MIASTO

 

***
Piotr Oleksy na ,,FIRAleji Gwiazd”

W dniach 26-28 marca 2022 nasz Kudowski ,,Elton”- Piotr Oleksy przebywał w Warszawie. Piotr brał udział w IV Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki  Rozrywkowej FIRAleja Gwiazd.  Jak zdradził nam Piotr: ,,Była to bardzo trudna konkurencja, gdyż uczestnicy konkursu reprezentowali bardzo wysoki poziom”. Dnia 28 marca na finałowej Gali – Piotr zaśpiewał utwór ,,Lubię wracać tam gdzie byłem już” Zbigniewa Wodeckiego i znalazł się w siódemce Laureatów. Od publiczności otrzymał największe brawa.
Jak stwierdził Piotr, Tak wielki aplauz był dla niego największą nagrodą jaką mógł sobie wymarzyć.


Kliknij i posłuchaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Z3XGsV7y1Lw
https://www.youtube.com/watch?v=H3OoxzZXQCU 

.

 

***
Andrzej Biliński w ,,Jaka to melodia”

Jeszcze nie tak dawno kibicowaliśmy Panu Andrzejowi Bilińskiemu, który poruszył serca Jurorów w programie The Voice Senior i  znalazł się w ścisłym Finale – a już 4 kwietnia 2022 mieliśmy przyjemność oglądać Pana Andrzeja w Programie ,,Jaka to melodia”. Wygrana z tego odcinka specjalnego została przekazana na konto CARITAS i ma na celu wsparcie ukraińskich rodzin dotkniętych wojną. 

Serdecznie gratulujemy naszym Artystom za ich piękne talenty i wielkie serca. Jesteśmy dumni, że w Kudowie mieszka tylu utalentowanych Ludzi. Jeszcze nie tak dawno kibicowaliśmy Panu Janowi Adamiakowi i mieliśmy przyjemność oglądać Go w The Voice Senior; dzisiaj kolejni Artyści promują naszą Kudowę.

 

Naszym Artystom i wszystkim Kudowianom życzymy wielu sukcesów i realizacji zamierzeń.
Dziękujemy Wam Kochani i prosimy o jeszcze. /Red./

.


HISTORIA PSTRĄŻNEJ


___*___
Dzięki nim pamiętamy… cz. II

Wioleta Suzańska


Od wyjazdu Bergmanna do Ameryki, żaden z przybyłych do Pstrążnej duchownych nie kontynuował regularne pisanie kroniki. Pojawiają się od czasu do czasu wpisy pastora Kurtza i pastora Burgharda w języku niemieckim. W maszynopisie Wolfganga Berndta zapisane jest, że cały tekst kroniki i dopiski wydał czeskobraterski kaznodzieja z Brna Vladimir Mičan. Ważnymi dokumentami, które pozostały w parafii ewangelickiej w Pstrążnej to księgi kościelne zawierające zapisy z chrztów, ślubów i pogrzebów. W obecnych czasach są źródłem cennych informacji dotyczących ludności zamieszkującej w Pstrążnej od 1830 roku, bowiem oprócz podstawowych danych wpisane są zawody ludzi, pełnione funkcje, przyczyny zgonu, a także najbliżsi członkowie rodziny. Potomkowie dawnych mieszkańców Pstrążnej, na podstawie ksiąg, odnajdują swoich przodków. Ale co się stało z „Letopisami …”
Bergmanna?

 

Josef Šara – pastor z Hronova od 1872 roku

Ważny dokument przechowywany był w budynku parafialnym w Pstrążnej, aż do 1946 roku, a więc do momentu kiedy aresztowano pastora Martina Hoffmanna. Należy wspomnieć, że duże zasługi w chronieniu kroniki od zapomnienia miał czeski pastor z Hronova Josef Šara. W 1872 r. rozpoczął swoją pracę duszpasterską, a tym samym współpracę z przyjeżdżającymi do Pstrążnej pastorami. Sam niejednokrotnie odprawiał nabożeństwa w języku czeskim, co ogromnie cieszyło pstrążniańskich ewangelików. Właśnie Šara podkreślił historyczne znaczenie rękopisu Bergmanna i dla zachowania dawnej historii zwrócił się do Aloisa Jiraska i Stanislava Součka, znanych czeskich pisarzy z prośbą o przekazywanie dalszym pokoleniom faktów z „Letopisów…”. Zaangażował również swoją córkę Libušę, aby zrobiła opis kroniki. Po drugiej wojnie światowej, kiedy Pstrążna została przydzielona do Polski, dawna historia była bezwzględnie deptana. Aby uchronić „kawał” historii dwaj czescy ewangelicy, którzy zamieszkiwali tylną część Pstrążnej zwaną „Zadami” postanowili wynieść kronikę z domu parafialnego w Pstrążnej na stronę czeską. Było to nie lada zadanie, ponieważ we wsi stacjonowali już żołnierze polscy, którzy robili obchody i pilnowali tubylczą ludność. Ostatecznie akcja powiodła się i rękopis w nienaruszonym stanie trafił do domu Josefa Bartoňa z Mokřin (mała czeska osada tuż przy granicy z Pstrążną). Ten z kolei sporządził protokół dotyczący przeniesienia księgi, a następnie przekazał ją w bezpieczne miejsce, do banku w Hronovie, aż do momentu podjęcia decyzji, co do dalszych losów rękopisu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.  Obecnie oryginał znajduje się w archiwum Rady Synodalnej w Pradze.

W ten sposób historia przetrwała, a z nią tożsamość, przynależność i pamięć.

Książka A. Jiráska „U nas”

Wszyscy wyżej wymienieni ludzie poczynili ogromne starania, aby nie zapomniano o kronice Bergmanna. Dzieje małej miejscowości stały się niejednokrotnie tematyką utworów literackich. Tak było w przypadku Aloisa Jiraska, czeskiego pisarza i dramaturga, autora powieści historycznych mocno związanego z Zakątkiem Czeskim, bowiem jego dom rodzinny znajdował się w pobliskim Hronovie. Znajomość Jiraska z ewangelickim pastorem Josefem Šarą ma odzwierciedlenie w książce Z mych pamĕti”. Pisarz opowiada o ważnych rozmowach, wspólnych wycieczkach, które dotyczyły religii i historii. W tym czasie także dowiaduje się od duchownego o zborze ewangelickim w Pstrążnej, a także o pierwszym pastorze J. A. Bergmannie. Burzliwe i ciężkie losy potomków braci czeskich na tyle zainspirowały Jiraska, że ten temat porusza w swojej powieści U nás”. Już w pierwszej części tego dzieła pisze jak czescy ewangelicy udają się na nabożeństwo do niedalekiej pruskiej Pstrążnej, aby przekonać się, że w odróżnieniu od kościoła katolickiego, gdzie msze odprawiane są po łacinie, tu słyszy się Słowo Boże w zrozumiałym języku. Opowiada też o wspólnych spotkaniach ewangelików, o ich rozmowach i wspomnieniach. W wielu przypadkach odwołuje się właśnie do „Letopisów …” Bergmanna jako cennego i wiarygodnego źródła historycznego, a także do zasłyszanych opowiadań prostych ludzi, do ich codziennego życia. Ważnym aspektem zawartym w powieści Jiraska jest znajomość hronovskiego katolickiego księdza Havlovickiego z pastorem Bergmannem. Tu dowiadujemy się o dobrych stosunkach, które łączyły dwóch duchownych, o odwiedzinach Havlovickiego w parafii w Pstrążnej, o jego przemyśleniach na temat Bergmanna. Jirasek wielokrotnie wspomina o ewangelickim zborze w innych dziełach. „Skaláci” i „U domaciho prahu” to utwory ukazujące losy prześladowanych za wiarę, którzy znajdują schronienie w Pstrążnej. W „Skalákach” Jirasek pisze o rodzinie Skalaków na tle powstania śląskiego w 1775 roku, która zmuszona jest do ucieczki za udział w powstaniu. Stary żołnierz Baltazar Uždan pomaga rodzinie, jednak sam zostaje śmiertelnie ranny. A. Palata w swojej książce ”U nas pod Borem” wspomina, że Uždan pochowany został na małym cmentarzu, przy pierwszym kościele w Pstrążnej. W twórczości literackiej Aloisa Jiraska znajdujemy wiele śladów historii dotyczących Zakątka Czeskiego. Dzięki zastosowaniu różnorodności elementów obyczajowych, historycznych i kulturowych skonstruował artystyczną całość jako jednolity, zajmujący, zwarty i prawdziwy obraz. Jego bogata twórczość, przepełniona realizmem będzie zawsze nośnikiem historii.

Josef Štefan Kubin

Dzieje Zakątka Czeskiego odnajdujemy również u innego czeskiego pisarza i folklorysty Josefa Štefana Kubina.
W historii literatury i kultury zapisał się jako prozaik, etnograf, miłośnik i zbieracz ludowych opowiadań, bajek i pieśni. W wielu książkach Kubina zauważyć można bogaty zasób gatunków literackich, zebranych w różnych formach. „Povidky kladské”, „Pohádky z Kladska”, „České Kladsko” to tylko niektóre pozycje świadczące o tym bogactwie.  Pisarz z wielką precyzją, dokładnością i rzetelnością zebrał i spisał zasłyszane opowieści od kłodzkich Czechów. Skąd to zamiłowanie do ludowości? Duży wpływ na przyszłe życie i zainteresowania Kubina miał jego ojciec, człowiek o wesołym usposobieniu, który doskonale opowiadał różne historie.

Mapa Czeskiego Zakątka
z książki Kubina „Česke Kladsko”


Od młodych lat nasiąkał tą tematyką, a z czasem sam zaczął zbierać teksty ludowych piosenek, bajki, przysłowia i porzekadła. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel języka czeskiego. W tym czasie coraz większą uwagę skupiał na literaturze ludowej. Z troski o kłodzkich Czechów, w których widział zagrożoną i obumierającą gałąź czeskiego narodu wyruszył z rodzinnego Jičina do Ziemi Kłodzkiej. W tym czasie region ten należał do Prus i większość ludności przestała  posługiwać się językiem czeskim. Jednak w małych osadach, skupionych pod nazwą  Zakątek Czeski, porozumiewano się na co dzień w języku ojczystym. Właściwe był to specyficzny dialekt, na który zwrócił uwagę Kubin.

Česke Kladsko” Kubina
– obszerna etnograficzna monografia

Natchniony klimatami i niezwykłością tego miejsca napisał  książkę pt. „České Kladsko”, obszerną etnograficzną monografię z dużą ilością zdjęć i mapek. Znajdujemy w niej wyczerpujący i wiarygodny materiał spisany z ust rdzennej ludności. Bogata tematyka, specyficzny język czyni to dzieło wyjątkowym i niepowtarzalnym. Czytając Kubina mam wrażenie jakbym słyszała rozmowy dawnych ludzi z Pstrążnej, a przede wszystkim moją babcię Zofię, która opowiadała mi bajki, uczyła wierszy i piosenek posługując się dialektem czeskim. W czasopiśmie „Naše řeč”, volume 11 (1927), Vaclav Flajšhans czeski filolog  pisze o „Českém Kladsku”: Czasami czytelnik głośno zaśmieje się, kiedy indziej się zamyśli nad smutnym losem czeskich dzieci, jeszcze w innych miejscach zauważy pochwały pruskiego porządku itd., ale wszędzie ma wrażenie, że jest w tym miejscu i rozmawia z żyjącymi ludźmi … widzi wszystko od kolebki aż do grobu.
Pozdrawiam.  Wioleta Suzańska. 

 


KSIĄŻKA Z KWIATEM


___*___
„PRZEMIANA – Kudowianie po II wojnie światowej”

 

Ukazała się kolejna ciekawa książeczka z kwiatem Bronisława MJ Kamińskiego pt „PRZEMIANA – Kudowianie po II wojnie światowej”.

Książkę można nabyć w Księgarni u Pani Mirki przy ul. Zdrojowej jako bezpłatny dodatek do dowolnej zakupionej przez czytelnika książki. Książeczkę kończy ,,Modlitwa o pokój” Stanisławy Łowińskiej, która została zamieszczona na naszej stronie.

Obecnie Autor pracuje nad kolejną książeczką z cyklu ,,Książka z kwiatem”, której tytuł będzie brzmiał: ,,Nauczyciele i współtwórcy Kudowy po II wojnie światowej. Zachęcamy do nabywania tych cennych materiałów dokumentujących dzieje Ludzi i Miasta.
/Red./

 

 

 .


KRONIKI ŻYWIECKIE HIERONIMA WOŹNIAKA


__*___
TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

Zwyczajem jest, że nasi Rodacy z Ziemi Żywieckiej Pani  Profesor Anna Szemik-Hojniak i Pan Włodzimierz Trznadel dbają,  by Kroniki Żywieckie Pana Hieronima Woźniaka, trafiały do Kudowy-Zdroju, z racji naszych korzeni żywieckich.

Dziękujemy Wam Kochani za te piękne dokumenty naszej wspólnej tożsamości i pomimo trudnego czasu w jakim się wszyscy znaleźliśmy – życzymy Wesołego Alleluja! 

W poniższym linku, można podziwiać piękne tradycje polskie na Żywiecczyźnie i nie tylko, związane z Niedzielą Palmową oraz  przygotowaniem pisanek Wielkanocnych.

Na samym początku Albumu umieszczona została grafika  „Zmartwychwstanie” siostry Pani Profesor – Reginy Szemik, którą zamieściliśmy na początku naszej strony. 

Więcej pięknych fotografii można podziwiać klikając w link:

https://photos.app.goo.gl/fsb79mfmgquGZktj7

.

.


Okres Zmartwychwstania Pańskiego


___*___
Życzenia na zbliżające Święta
Wielkiej Nocy 2022

W okresie zbliżającego się Zmartwychwstania Pańskiego
życzymy naszym Znajomym, Przyjaciołom i Ludziom na całym Świecie
nadzei na lepsze jutro;

By ten szczególny czas  wzmacniał w nas wiarę, miłość i szacunek do drugiego człowieka;
a dary symbolizujące życie znajdujące się w koszyczku,
spożywane przez nas w Święta Wielkanocne skłaniały nas do rozważań nad istotą życia i śmierci;
abyśmy każdego dnia budzili się i odradzali na lepsze.

Niech Zmartwychwstały zsyła nam łaski, pokój i wnosi radość do naszego życia i Błogosławi Światu.

życzy
Stowarzyszenie ,,Obywatelska Kudowa”
Znajomi i Przyjaciele

.


TWÓRCZOŚĆ


___*___

Twórczość pandemiczna

 

***
KRYSTYNA RYGIELSKA
Wiosenny deszczyk

Malutkie kropelki dzwonią o szybę
w powietrzu unosi się mgła,
leciutko, milutko  drgają i śpiewają
to wiosna, to wiosna tak łka.

Melodię wygrywa wiatr staruszek,
co zimę żegna na stałe
dotyka gałęzi, które drżą na wietrze
skrzypią i mruczą,
są piękne ale już nie okazałe.

Z ziemi wygląda pierwszy kwiat wiosenny
pije wodę łapczywie i szepcze,
zalecz moje pragnienie deszczyku
bo bez ciebie nie wstanę jeszcze.

Dzieci cieszą się deszczem,
brodzą w małych kałużach
parasolem machają do ptaków
Krzyczą do nich:
fruwajcie, śpiewajcie radośnie
przecież dużo jest wiosennych znaków.

Wszyscy cieszą się  z tych kropli wesołych,
co pukają w okno miarowo,
wystukują melodię znaną , nietuzinkową
czas na słońce, wiosenko
otwórz oczy i budź nas do życia,
niech wszystkim będzie wesoło.

Z wiosennymi pozdrowieniami dla mieszkańców Jaworzna i Kudowy Zdrój
Krystyna i Jerzy Rygielscy

 

***
,,SANTO SUBITO”
Helena Midor zd. Gałaszewska

ŚWIĘTY-WIELKI
POLSKI -PAPIEŻU 

Już siedemnaście lat minęło….
a Ziemia Polska wciąż płacze
Dziś  z Nieba spoglądasz
Przyjaciel nas wszystkich 

Twe słowa w pamięci na długo zostaną.
Twój testament, ciągle w nas żyje.

Pielgrzymie dobroci
Kochałeś góry, miasta i ludzi.
Pragnąłeś, by Ziemia, była zdrowa i czysta
Błogosław  z Nieba,
wyciągnij  pomocne dłonie,
ukoj serca bólem skruszone 

Święta Nadchodzą
Hołd  Chrystusowi  składamy,
a Ty z okien Nieba  to widzisz,
jak  Ziemia skropiona  łzami.

Błogosław, by ziarno przez Ciebie zasiane,
zdrowe się zazieleniło,
na dowód chwały
Zwycięstwa Dobra nad złem. 

Dziś z listków  Drzewa  Świętości,
kwiatów wiosennych i zniczy płonących
w podzięce składamy
niech pieśń Twa płynie 
przez Świat cały
jak ,,Barka”……

 

_______________________________

TO JEST STRONA INTERNETOWA STOWARZYSZENIA OBYWATELSKA KUDOWA 
ZAWIERA INFORMACJE I SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOSCI SPOŁECZNEJ I KULTURALNEJ  STOWARZYSZENIA
ZGODNIE Z REGULAMINEM STOWARZYSZENIA I UKAZUJE SIĘ NIEREGULARNIE.

Stowarzyszenie ,,Obywatelska Kudowa”- OK
Adres: 57-350 Kudowa-Zdrój, ul. Słoneczna 11a
mail: marta.midor.burak@gmail.com
tel: 793030702

___________________________________


Stowarzyszenie ,,Obywatelska Kudowa”-OK realizuje swoje cele zgodnie z przyjętym regulaminem i z własnych składek członkowskich.  Działania jego skupiają się w szczególności na budowie społeczeństwa obywatelskiego, edukacji i zwiększania świadomości w różnych dziedzinach życia, w tym poszanowania praw człowieka, natury, historii. Do popularyzacji działań – służy strona stowarzyszenia Głos z Kudowy, która jest otwarta dla każdego obywatela. 

Cele regulaminowe realizowane są poprzez występowanie do odpowiednich organizacji i instytucji w zakresie wniosków i uwag składanych przez mieszkańców. Stowarzyszenie OK nie jest ugrupowaniem politycznym, ani instytucją, mającą wpływ na realizację tych wniosków, petycji, skarg i apeli – lecz służy naszemu społeczeństwu; przekazuje zgłaszane uwagi mieszkańców, a realizacją tych wniosków –  zajmują się powołane do tego urzędy. 

Stowarzyszenie aktywnie zaangażowało się w przywracanie pamięci Ludziom, wydarzeniom, miejscom i edukacji przyszłego pokolenia w poszanowaniu praw człowieka, historii, przyrody. Sumiennie pokazuje sygnalizowane przez Was pozytywy i zagrożenia, po to, by nasza Wspólna Kudowa szła w dobrym kierunku, tzn. wizji dostosowanej do potrzeb Wspólnoty.
Nie zajmujemy się oceną działań, a raczej chwalimy lub przestrzegamy przed ewentualnym zagrożeniem w przyszłości –  oceną działań, zajmie się przyszłość.   Wszystkich mieszkańców zachęcamy, by działali społecznie, obywatelsko, w zgodzie ze swoim sumieniem. Stowarzyszenie OK (jako jedyne w tej kadencji aktywne stowarzyszenie obywatelskie realizujące cele statutowe) nie uzurpuje sobie działań obywatelskich, wręcz przeciwne.  Szanujemy głosy naszych Wyborców, którzy zadecydowali o tym, jak ma wyglądać Kudowa przez najbliższe lata  – zachęcamy i przekonujemy, że każdy Obywatel może, a nawet powinien działać obywatelsko. /Stow.OK/

.