KUDOWA – RONDO POGODNE

Rysunek projektowanego RONDA POGODNE

Poniżej zamieszczamy artykuł Pana Bronisława MJ Kamińskiego wraz ze zdjęciami i rozwiązaniem ujętym w
szkicu projektowym.
Serdecznie dziękujemy /GzK/. 

 

KUDOWA – RONDO POGODNE

O tym mówi się w Kudowie !

 

Od  2006 roku w Kudowie Zdroju mówi się o potrzebie wykonania ronda na skrzyżowaniu ul. Zdrojowej z Al.Jana Pawła II i wyjazdem ze Szpitala Rehabilitacyjnego (dawne Sanatorium Wojskowe).  Z powodu  narastajacego ruchu samochodowego  zaczęły zwiększać się problemy komuniukacyjne w tym miejscu.  W miesiącach wiosenno letnich i jesiennych , gdy jest duży ruch samochodowy  w Kudowie , pojazdy jadące od strony Czermnej stoją w długiej kolejce , aż poza dom zakonny , zagradzając nawet wjazd w ul.Pogodną.Stoją, przsesuwają się powoli, cały czas dymiąc  ze wszhystkich rur, a posuwając się powoli do przodu, kierowcy naciskają na pedał gazu. To wszystko w samym centrum uzdrowiska. Gdy któryś z tych kierowców chce skręcić w lewo ,w stronę ul. 1 Maja , to ma przeszkody w pojazdach wyjeżdżających od strony szpitala rehabilitacyjnego i parkingu. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy na skrzyżowanie wjeżdża z dołu ( od strony strony banków i liceum) autokar skręcający do Czermnej. Tych autokarów – o znacznych  gabarytach –  dosyć dużo jedzie do Kaplicy Czaszek i skansenu. Ponieważ na tym skrzyzowaniu jest ciasno, zdarza się ,że samochody osobowe muszą przesuwać się do tyłu ,żeby autokar mógł przejechać i nie zagrać błotnikiem na żelaznych nutkach. Z cofaniem się dużej kolumny są na ogół znaczne problemy. W tym zamieszaniu, kierowcy  wyjeżdżający  od strony szpitala i parkingu mający skręcić w lewo często wybierają skręt w prawo,  i zawrócenie kolo „Polonii” lub nawet gdzieś dalej. Ten manewr rozsądny w tych warunkach  ma jednak tą wadę w tym, że zwiększa ruch pojazdów ul.Zdrojową przy Parku i zwiększa  szkodliwe zadymienie w samym centrum zdroju.

 

Dlaczego nie ma ronda? 

Odpowiedź najprostrza: bo Park Zdrojowy jest pod ochroną zabytkową i nie można wchodzić z rondem na teren zabytku, bowiem trzebaby zlikwidować fragment obecnego kwietnika , aż po żekazne instrumenty, oraz zlikwidować fragment kwietnika przy sklepie państwa Dygudów. Ale, nie tylko to jest przeszkodą. W wyobraźni wielu ludzi rondo – swoim wyglądem i ruchem – jest nazbyt  techniczne, jak na bezpośrednie towarzystwo starego i cichego Parku Zdrojowego. Łatwiej akceptujemy w takim miejscu trochę staroświeckie, choć nie praktyczne rozwiązanie. Miejsmy zrozumienie dla tego sposobu myślenia.

 „Jest lepszy sposób-znajdź go ! ”

Tą madrą radę daje jeden z największych wynalazców ludzkości Edison i ona przydaje się wszędzie. O sposobie rozwiazania ruchu w mieście powinni wypowiadać się mieszkańcy, lecz ostateczne decyzje powinna podejmować władza miejska , w oparciu o opinie ekspertów.Zawsze bowiem komus coś nie odpowiada i trzeba dokonywać wyborów optymalnych i najmniej szkodzących ogółowi.

 Jest rozwiązanie  : Rondo Pogodne 

Krążąc samochodem po Kudowie poszukiwałem rozwiażania tego trudnego problemu, i do tego takiego rozwiązania , które byłoby dobre i nie kosztowała ani złotówki. Znalazłem takie rozwiązanie,które nzwałem „Rondo Pogodne”,  a jeśli ktoś znajdzie lepsze, to uchylę kapelusza. Oto  ten pomysł w skrócie:

1.pojazdy jadące od strony Czermnej muszą skręcać w ul.Pogodną (dawna ul.Buczka), bowiem tam miałby stanąć znak nakazu skrętu w ul.Pogodną. Wjazd w ul.Pogodną jest wygodny, szeroki i przy zbiegu ul Pogodnej w ul.Zesłąnców Sybiru ( tuż za hotelem „Kudowa”) kierowca zauważyłby tablicę z napisem „ zalecany kierunek jazdy” w ul.Zesłańców Sybiru do ul.Zdrojowej.

2. Odcinek ul.Pogodnej od Al. Jana Pawła II do ul.Zesłańców Sybiru byłby jednokierunkowy. Ul. Zesłańców Sybiru pozostałaby dwukierunkowa.

 Zalety projektu „Rondo Pogodne”

1.Pojazdy od strony Czermnej nie wjeżdżałyby na skrzyżowanie Al. Jana Pwała II z ul.Zdrojową, nie stwarzałyby przeszkód skręcaniem w lewo, nie tworzyłyby łańcucha pojazdów stojących w długiej kolejce i dymiacych spalinami, i nie utrudniałby autobusom skręcanie w stronę Czermnej.

2.Wyjazd od strony szpitala rehabilitacyjnego ( dawne sanatorium wojskowe) i parkingu byłby znacznie ułatwiony.

3.Nastąpi pewne odciążenie obecnego ruchu na skrzyżowaniu oraz przy „Cafe Domku”, „Biedronce”, Klubie Seniora i stacji paliw.

4. Zwiększenie ruchu pojazdów na odcinku ul.Pogodnej (od Al.Jana Pwła II do ul. Zesłańców Sybiru) nie będzie uciążliwe pod względem zapylenia , bowiem przez większą płynność ruchu pojazdów  ogólnie zmniejszy się zapylenie, a  charakter zabudowy tego odcinka ulicy  pozwala na zwiększenie ruchu pojazdów.

 

Uwagi końcowe

Według mnie takie rozwiazanie ruchu przy jednym z głównych skrzyżowań kudowskich przyniesie zwiększenie płynności ruchu i zmniejszenie zapylenia szkodliwymi spalinami. Naszym obowiązkiem jest ochrona czystości powietrza, zwłaszcza w centrum uzdrowiskowym, do tego w pobliżu mamy szpital rehabilitacyjny i przedszkole. Uważam, że ten projekt mógłby być dobrym punktem wyjścia do rozstrzygnięć ze strony Rady Miejskiej i Burmistrza  w 2020r. Sprawa powinna być traktowana jako pilna, bowiem z każdym miesiącem wzrasta ilość pojazdów i w kierunku Kaplicy Czaszek na Czermnej będzie skręcać na tym skrzyżowaniu coraz więcej i coraz dłuższych autobusów, zaczną tworzyć się długie, dymiące korki. Zaletą proponowanego rozwiązania jest także to, że taka zmiana  nic nie kosztuje. (Bronisław MJ Kamiński)  


Dogodny szeroki zjazd z Al. JPII w ul.Pogodną

 Dogodny zjazd z ul.Pogodnej w ul. Zesłańców Sybiru

 Niezbyt dogodny, ale dobrze widoczny dla  kierowców wyjazd z  ul. Zesłańców Sybiru na ul. Zdrojową

Skrzyżowanie  ul. Zdrojowej z Al.JPII, w porze zimowej , o bardzo małym ruchu.

Artykuł i zdjęcia: Bronisław MJ Kamiński

***

RONDO POGODNE. Pojawiło się kilka cennych uwag do tej propozycji, m.in propozycje pana Ciombora.W projekcie zakładam ,że ul. Pogodna  będzie jednokierunkowa od Al.JPII do ul. Zesłańców Sybiru. Pan Ciombor słusznie zauważa,że ul. Zesłańców Sybiru ( dawna Bankowa) powinna być - w tym projekcie - także jednokierunkowa.Br.Kamiński