ELIŻKA

Bronisław MJ Kamiński

 ELIŻKA

    Zasmuciła nas wiadomość, że 2 kwietnia 2020r zmarła Elisabeth Kynast, bardzo znana w Kudowie niemiecka ziomka, mówiliśmy na nią Eliżka. W smutku łączymy się z jej mężem panem Klausem i jej Rodziną. Urodziła się w Czermnej w 1942r, jako Elisabeth Schmidt. Po wojnie chodziła do polskiej szkoły, poznała dobrze język polski. Po przeprowadzeniu się do Niemiec zamieszkała w Dolnej Saksonii. Z Kudową była zwiazana bardzo emocjonalnie. My, Polacy potrafmy to zrozumieć, bowiem – w następstwie II wojny światowej – wielu z nas musiało opuścić swoje domy na wschodnich kresach i powędrować między innymi do Kudowy. Nie zamierzamy w tej smutnej chwili mówić o wojnach, wystarczy jeśli  przyznamy, że wojny przynoszą nieszcześcia ludziom, którzy nie mają żadnego udziału w ich  powstawaniu.

 

_____________________________

     Poznałem Eliżkę w sympatycznych okolicznościach. Pewnego dnia przybyła do Szpitala „Orlik” na Bukowinę, gdzie byłem wówczas dyrektorem, poinformowała mnie, że zamierza uporządkować poniemieckie groby na cmentarzu w Czermnej, bowiem pozostawione bez opieki źle wyglądają, tablice się poprzewracały, niektóre leżą z dala od miejsc pochówku. Powiedziała, że chce tablice zgromadzić w jednym miejscu, w pobliżu kościoła,że ma na to zgodę od ks. Jana Myjaka i spytała czy nie będę miał nic przeciwko temu, że ona poprosi o pomoc jednego z naszych pracowników. Odpowiedziałem , że nie tylko nie mam nic przeciwko temu, ale że pochwalam takie jej działanie. Od tamtej chwili spotykałem się dosyć często z panią Eliżką. Gdy dowiedziała się o budowie Pomnika Trzech Kultur, to natychmiast pojawiała się pytając w czym może pomóc. Złożyła datek na budowę, jako swoją cegiełkę i pewnego dnia przywiozła z Niemiec  cały zarząd ziomkostwa, żeby dowiedzieli się jak Polacy zamierzają uszanować i upamiętnić wkład niemieckich i czeskich mieszkanców Czermnej w rozwój tej miejscowości od jej początków w XIV wieku. Przy odsłanianiou Pomnika Trzech Kultur poprosiliśmy panią Eliżkę, by prowadziła z nami tę uroczystość reprezentując Niemców. Była elegancka w wypowiedziach i radosna z tego Pomnika. Czasami przychodziła do nas do domu, żeby rozmawiać o różnych spraweach historycznych. Pewnego dnia wypowiedziała zdanie trochę dziwne, a mianowicie, że wojny wywołują mężczyźni, a cierpią  na tym kobiety i to po wszystkich stronach walki. Myślałem, że ona tak wypowiada  lużne refleksje  jakby  przy kawiarnianym stoliku, jednak okazało się, że tak myślała na serio, co potem ujawniło się.  Jej zasługą jest zorganizowanie Muzeum ks.Gerharda Hirschfeldera w Czermnej przy ul.Bolesława Chrobrego. Pani kustosz Krystyna Rudysz, która udzialała Eliżce konsultacji miała o pracy Eliżki bardzo dobrą opinię.
W 2019 r. Eliżka zapadała na zdrowiu, już rzadziej przyjeżdżała do Czermnej, ale zapowiadała, że jeszcze wykona ważne dzieło. Dopięła swego: we wrześniu 2019r pod kościołem w Czermnej odsłoniła pomnik jako swoje dzieło, a poświęcone kobietom ofiarom wojny. Wszystkim kobietom świata.

 

 

Eliżka przed pomnikiem, swoim wielkim dziełem w Czermnej.
Zdjęcie wykonane we wrześniu, w dniu otwarcia pomnika, w Czermnej, po mszy świętej. Pomnik wg. projektu i pomysłu Elizabeth Kynast.
Zdjęcia zostały przekazane przez  Juliana Golaka.

 

    Żegnamy naszą dobrą Niemkę, pozostaje w Pomniku Trzech Kultur jakby jeden z wielkich Kamieni Pamięci, pozostaje jak strażnik swojego niemieckiego cmentarza pod kościołem w Czermnej, organizator Muzeum Błogosławionego Ks. Hirscfeldera i autorka Pomnika Wszystkim Kobietom Świata- Ofiarom Wojen. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek barwny, radosny,  zakochany w swojej rodzinnej miejscowości, dający przykład wierności swoim ideałom i równocześnie  szanujący wrażliwość innych ludzi.  Będziemy ją mile wspominać. /BK/ 

______________________
Od Red. GzK:
Serdecznie dziękujemy Panu Bronisławowi MJ Kamińskiemu za Pamięć; przesłanie wspomnień o jakże pięknej i pożytecznej Postaci, jaką była Pani Elizabeth.
Bez wątpienia przejdzie Ona do pozytywnej historii naszego Miasta i Ludzi. Jej dzieło: dbania o Pamięć innych sprawiło, że będzie żyła w tych miejscach – Pomnikach Pamięci z przeszłości dla przyszłości.

Dołączamy wyrazy współczucia dla Rodziny Zmarłej.