WIGILIA ŻYWIECKA – 7. XII.2019

Fotodokumentowali Spotkanie Opłatkowe: Bronisław MJ Kamiński i Tomasz Powolny

   Dnia 7 grudnia 2019 roku dzięki gościnnym progom Domu Kultury – KCKiS – w Kudowie-Zdroju odbyła się Wigilia Żywiecka, na której spotkały się Rodziny rodem z Ziemi Żywieckiej.

 


Przypominamy,  że oficjalne spotkania Rodzin zaczęły się od lutego na okoliczność przygotowań do jubileuszu 700-lecia Pietrzykowic http://obywatelskakudowa.pl/2019/02/03/rodziny-kudowskie-z-pietrzykowic-k-zywca/ i zaowocowały pięknymi plonami po obu stronach http://obywatelskakudowa.pl/2019/08/19/historyczne-odwiedziny-obszerna-fotorelacja/
i   http://obywatelskakudowa.pl/2019/08/21/z-kudowy-do-pietrzykowic-film/   
oraz  http://obywatelskakudowa.pl/2019/08/28/pozegnanie-ksiedza-jana/
Tak zawiązały się przyjaźnie kudowsko-pietrzykowskie i rozrosły się na całą Żywiecczyznę.


  Swoją obecnością na Opłatku zaszczycił Rodziny –  Ks. Edward Rostkowski – Proboszcz Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, wokół której osiedliła się od 1945. wiekszość Rodzin rodem z Ziemi Żywieckiej. Gośćmi szczególnymi na tej Wigilii była prof. Anna Szemik-Hojniak z małżonkiem Panem Markiem  oraz znana pisarka, dziennikarka Pani Stanisława Łowińska wraz z mężem Panem Bogusławem, której korzenie sięgają spod Limanowej; był z nami również wieloletni Burmistrz Kudowy-Zdroju Pan Czesław Kręcichwost, który pochodzi z Ujsołów od Żywca.


  Nie mógł być w tym Dniu zaprzyjaźniony Ks. Jan Goryl – wieloletni Proboszcz Parafii z  Pietrzykowic, który w tym roku obchodził 75 urodziny, ale przesłał Rodzinom list z pozdrowieniami, zapewniając o modlitwie i prośbie, aby te piękne więzi wspólnotowe podtrzymywać; dołączył paczkę z prezentami, której widok wzbudził  wzruszenie, gdyż poczuliśmy się jak na prawdziwej Wigilli Jednej Wielkiej Rodziny – Rodziny Kudowskiej z Ziemi Żywieckiej.Pani Profesor Anna Szemik-Hojniak pełna wzruszenia powitała Wszystkich; stwierdziła, że czuje się właśnie tutaj z nami, jak w Rodzinie – pośród Wspólnoty Rodzin rodem z Ziemi Żywieckiej; wspominała swojego Ojca – Antoniego Szemika – żołnierza AK, który znalazł w Kudowie schronienie po wojnie; jest wdzięczna, że ,,odnalazła swój dom” – ,,swoją Rodzinę”. Przypomnijmy, że Pani Profesor jest Fundatorem portretu Anny Świdnickiej – Patronki Kudowy-Zdroju.  Zob: http://obywatelskakudowa.pl/2019/08/02/aniny-kudowskie-2019-3/

 

Głębokim i pięknym wierszem Stanisława Łowińska wprowadziła nas w nastrój Wigilijny. Pani Stanisława – skutecznie łączy talent poetycki i duszę społecznika, za co była wielokrotnie nagradzana ( m.in.  Ministerstwo Kultury i Sztuki uhonorowało ją w 1987 roku Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, w 2004 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej; w 2006 została laureatką nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego – za twórczą działalność na niwie animacji kultury i promocji młodych talentów, a w 2010 roku otrzymała Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego; w 2013 roku uhonorowano ją Srebrną Odznaką Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, w tym samym roku otrzymała również nagrodę Prezydenta Miasta Poznania i Ministra Edukacji Narodowej, a początkiem grudnia 2019 otrzymała podziękowania od Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

 

 

Następnie Ks. Edward rozpoczął najważniejszą część naszego spotkania – Wieczerzę Wigilijną, zaczynając od modlitwy, życzeń, a następnie łamania się Opłatkiem.   Ks. Edward, dużo wcześniej z zaciekawieniem i cierpliwością wysłuchiwał na Plebanii historie, tradycje i zwyczaje  sprzed wielu wielu lat opowiadane przez Panią Łucję Rachubę zd. Caputa i Martę Midor-Burak. 


W trakcie Wieczerzy czas został uprzyjemniony wierszami Pani Stanisławy Łowińskiej, Kolędy w wykonaniu rodzin (Henryk Midor – Król Herod, Danuta Świtoń zd. Caputa – Marszałek, Barbara Piechnik zd. Wandzel – diabeł, Wojciech Heliński zd. Kubica – Żyd) oraz Panie z Zespołu Agawa – na czele z Józefą Haręźlak.
Towarzyszyła nam Gwiazda Betlejemska zrobiona w darze dla nas prosto z Pietrzykowic od Pana Antoniego.

 

 

Ewa Ziniak – członek Zarządu ,,Obywatelska Kudowa” – OK przygotowała wraz ze swoimi podopiecznymi skupionymi wokół Kudowskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym – KSPON – piękne pamiątki (Aniołki)  na okolicznosć Wigilii Żywieckiej.

 ***
Warto wspomnieć, że rok 2020 będzie rokiem szczególnym, gdyż przypada 75-lecie polskiej Kudowy;
a dla nas 75-lecie przyjazdu naszych Rodzin z Ziemi Żywieckiej. 

 Do tych rodzin należeli: Baronowie, Caputowie, Fijakowie, Hareźlakowie, Hanarzowie, Jakubcowie, Kubicowie, Midorowie, Mrowcowie, Pawełkowie, Pawlusowie, Piątkowie, Pietraszkowie, Pitrowie, Pytlikowie, Sapetowie, Szemikowie, Wandzlowie…, a także z pobliskich Ujsołów przybyli Kręcichwostowie,  z Żywca Kaiserowie i Okrzesikowie; z Istebnej Karchowie, z Sopotni Małej koło Jeleśni Murańscy, z Kamesznicy k.Milówki Śleziakowie,..  Poszukujemy innych rodzin, które przyjechały do Kudowy po 1945r. z Żywiecczyzny -być może jest więcej tych rodzin.  
Po latach widzimy, że ci ludzie mieli wielki wpływ na życie w Kudowie. 

***

Dnia 8 grudnia została utworzona Grupa Inicjatywna dla upamiętnienia 75-lecia przyjazdu Rodzin do Kudowy-Zdroju.
Zob: http://obywatelskakudowa.pl/2019/12/08/komunikat-o-utworzeniu-grupy-inicjatywnej/   /GzK/


Pamiątki od Księdza Jana Goryla dla Rodzin Kudowskich rodzem z Ziemi Żywieckiej

Wzruszające przemówienie Pani Profesor Anny Szemik-Hojniak


Pani Stanisława Łowińska wprowadza nas pięknym wierszem w nastrój Wigilijny. Wiersze Pani Stanisławy znajdą się na czołowym miejscu w naszej Kronice Rodzinnej

Ksiądz Edward rozpoczyna Wieczerzę Rodninną

Wspólna Modlitwa

Czas życzeń – dzielimy się Opłatkiem


Najstarszy na Wigilii – Pan Ludwik Fijak z Pietrzykowic


Wieloletni Burmistrz Pan Czesław Kręcichwost z najstarszym Pietrzykowianem – Panem Ludwikiem Fijakiem

Kolędowanie czas zacząć!
Niestety Pani Łucja Rachuba rozchorowała się i nie mogła pojawić się oczekiwanej Wigilii. W roli Żyda zastąpił Panią Łucję – Wojtek Heliński. 

Księdzu Edwardowi  przypadła rola Anioła 


Gwiazda Betlejemska od naszego Przyjaciela z Pietrzykowic
Pani Stanisława Łowińska ofiarowuje Panu Czesławowi swój Tomik wierszy.
Przekazuje również swój wiersz specjalnie napisany dla Pana Bronisława MJ Kamińskiego, którego poznała pod Pomnikiem Anny Świdnickiej na okoliczność 780-lecia Patronki Kudowy-Zdroju. Zaczynają się miłe wspomnienia związane z budową Pomnika Anny Świdnickjiej oraz Trzech Kultur.


Wojtek Heliński z Kubiców i Pitrów wspomina, jak to się zaczęło.


AGAWA – wspólnie śpiewamy kolędy i nie tylko
Ksiądz Edward Rostkowski wpisuje się do Kroniki Rodzin

Dziękując Wszystkim za mile spędzony czas, w pamięci dla naszych Przodków

Do siego Roku!