Spotkanie dokumentował Andrzej Gałaszewski z Kudowy-Zdroju
W dniu 11 grudnia 2019 roku w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu miało miejsce Spotkanie Opłatkowe członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Oddział Dolnośląski. Spotkanie okraszone było pięknym koncertem wigilijnym, a następnie, jak przystało na prawdziwą Wigilię: przepysznym barszczykiem z uszkami (tudzież pasztecikami), słodkościami i innymi frykasami.
Prezes Zarządu Dolnośląskiego Oddziału ZDP – Pan Jan Poniatowski przywitał zebranych dziennikarzy.
W spotkaniu uczestniczyć miał Prezes Zarządu Głównego – Pan Krzysztof Skowroński, który niestety nie mógł pojawić się na Opłatku; wysłał jednak Delegata w osobie Ks. dr Mariusza Boguszewskiego, który przekazał, iż Prezes wkrótce spotka się z naszym oddziałem. Ksiądz przekazał również życzenia od Prezesa Skowrońskiego oraz zachęcał do obchodzenia pięknych Świąt Bożego Narodzenia. Ksiądz – studiował m.in. komunikację społeczną na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Obecnie Adiunkt UKSW i Dyrektor biura Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”; jest członkiem oddziału dolnośląskiego SDP
Na spotkanie zaproszeni byli również przedstawiciele środków masowego przekazu (Radio i TV), jak również samorządu lokalnego. Niestety nikt z wymienionych – nie pojawił się, co zostało przyjęte ze smutkiem.
Prezes Poniatowski przedstawił sprawozdanie z rocznej działalności, najbliższe plany Oddziału oraz podziękował swojemu Zarządowi za wsparcie w działaniach. Zdziwienie dziennikarzy wzbudził fakt, że starania SDP w kierunku przyznania miejsca do cyklicznych spotkań i konferencji prasowych, o które zabiega od wielu miesięcy stowarzyszenie, nie znajduje zrozumienia u lokalnych decydentów. Niemniej jednak dziennikarze skupieni wokół SDP – Oddział Dolnośląski ufają, że niebewem zapadnie pomyślna decyzja i stowarzyszenie będzie mogło swobodnie spotykać się na cyklicznych konferencjach, a co za tym idzie realizować działania statutowe.
Prezes – Jan Poniatowski przedstawił Zebranym nowo przyjętych członków Oddziału, którzy pokrótce opowiedzieli o swojej działalności publicystycznej. Są to:
Marianna Galas z Bukówka k. Środy Śląskiej – dziennikarka, badaczka i dokumentalistka małych ojczyzn. Autorka wielu publikacji i książki „Bukówek – moja mała ojczyzna” oraz 2 tomików poezji
Paweł Różański – student Filologii Polskiej U.Wr. , od 8 lat dziennikarz i komentator sportowy m.in. serwisu: slask.polskikosz.pl
Tadeusz Złotorzycki – dziennikarz i fotoreporter od 1976 r. Autor licznych publikacji prasowych i wydawnictw okazjonalnych oraz ksiązek, a także filmów dokumentalnych. Zdobywca wielu nagród krajowych i zagranicznych.
Grupa dziennikarzy z Kudowy w ramach promocji swojej małej Ojczyzny poinformowała dziennikarzy o najbliższych planach i zamierzeniach.
Redaktor Bronisław MJ Kamiński opowiedział o Ścianie Pamięci w Lusinie, jako wzorcu do naśladowania dla innych gmin w Polsce; ten model lusiński opisał również w swojej najnowszej książce ,,Odwaga dla przyszłości”.
Marta Midor-Burak poinformowała, że rok 2020 będzie szczególny dla Kudowy, gdyż przypada 75-lecie istnienia polskiej Kudowy-Zdrój; że w czerwcu planowane są uroczystości jubileuszowe oraz odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej – związane z przyjazdem dużej grupy Rodzin z Ziemi Żywieckiej, która zasiedlała Kudowę i miała duży wpływ na kształtowanie życia; zaprosiła Koleżanki i Kolegów Dziennikarzy do odwiedzania Kudowy oraz do wzięcia udziału w planowanych uroczystościach.
Spotanie uprzyjemnił nam koncert kolęd wielojęzychnych w wykonnaniu Juliety González-Springer, przy akopaniamencie Macieja Posłusznego – którzy sprawili, że uczestnicy poczuli magię Świąt.
Julieta González-Springer- ur. w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w dziedzinie śpiewu barokowego i Francisa Biggi i Laurence Brisset w zakresie muzyki średniowiecznej.Koncertowała m.in. w Operze w Lyonie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na różnych festiwalach w Europie i Meksyku takich jak Bachakademie, Festiwal d’Ambroney, Festival Internacional de Órgano Barroco i Festival del Centro Histórico de la Ciudad de México (Meksyk), Saisons Musicales (Fondation Royaumont, Francja),Festival Internacional de Guitarra y Timple (Hiszpania),Maj z Muzyką Dawną, Forum Musicum i Wratislawia Cantans (Wrocław), Festiwal Kolory Polski, Festiwal Banchetto Musicale i Kristupo Festivalis (Wilno), Festiwal Barok Plus (Leszno), Polska Akademia Gitary, Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Festiwal Fide et Amore w Żorach, Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Sacrum Profanum (Kraków) – premiera Króla Leara Pawła Mykietyna. Jej repertuar obejmuje muzykę dawną, współczesną, tradycyjną oraz klasyczną meksykańską, iberoamerykańską i polską, którą propaguje także za granicą.
Po pięknym koncercie Dziennikarze mieli okazję do złożenia sobie nawzajem życzeń świąteczno-noworocznych oraz do zasmakowania dań wigilijnych.
Na uwagę zasługuje fakt, że jeden z Dziennikarzy skupionych wokół SDP-Oddział Wrocław – Pan Norbert Grzegorz Kościesza (Autor licznych publikacji z kategorii legendy, baśnie oraz fakty), by być w tym szczególnym okresie razem – przyjechał pokonując 700 km. Jak widać stowarzyszenie SDP-Oddział Wrocław skupia Ludzi odpowiedzialnych, dla których poczucie misji i obowiązku jest podstawą ich działalności. /red. GzK/
Autorem wszystkich zdjęć jest Andrzej Gałaszewski