ANINY KUDOWSKIE- 2019

 PRZYGOTOWANIA DO IMIENIN

 

 

 

 

 

Przypominamy, że po odsłonięciu Pomnika Anny Świdnickiej w Czermnej w 2004, na 650 lecie Kudowy Zdroju, budowniczowie Pomnika zorganizowali w 2005 r. spotkanie pod pomnikiem w dniu imienin Anny i nazwali je Aniny Kudowskie. Imieniny Anny przypadają 26 lipca.

Zbiorową fotografię wykonał Pan Rafał Gałecki

 

 

 

 


W roku 2019 na prośbę wielu Anien, spotkanie imieninowe pod pomnikiem postanowiono zorganizować dla wygody w sobotę 27 lipca o godz. 11:00.


Te spotkania imieninowe są po prostu zlotem pań i panienek  o imieniu Anna pod pomnikiem w Czermej dla wykonania zbiorowej fotografii, złożenia  wielkiej piastównie pod jej pomnikiem wiązanki kwiatów i wyrażenia hołdu naszej narodowej świętości jaką są Piastowie. Dla łączności z Annami w Polsce, w Czechach i gdziekolwiek one są, Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe (PCzTN) na zebraniu w dniu 8 grudnia 2018r. upoważniło grupę osób do przygotowywania takich działań komunikacyjnych. W dniu 21 lutym 2019 , na kolejnym zebraniu PCzTN wyłoniono Komitet Inicjatywny Anin-2019 w składzie: Marek Biernacki. Marta Midor-Burak, Henryk Cholawski, Bronisław MJ Kamiński, Dorota Korzeniowska. Na przewodniczącego wybrano budowniczego pomnika Anny Bronisława MJ Kamińskiego i organizatora dotychczasowych Anin. Komitet Inicjatywny powiadomił pisemnie Panią Burmistrz Anetę Potoczną o tej inicjatywie służącej promocji naszego miasta i otwartych możliwości szerokiego włączania się wszelkich organizacji i instytucji do wykorzystania przybycia gości. W dniu 17 czerwca br Rada Muzeum skansenu na Pstrążnej zwróciła się do Dyrektora Muzeum Marka Biernackiego o współdziałanie z władzami miasta dla honorowego przywitania gości pod pomnikiem i zabezpieczenia ruchu drogowego w okolicy pomnika w Czermnej od godz. 11 do godz. 12. W poprzednich latach nie było  potrzeby szczególnych zabezpieczeń w ruchu drogowym. Ponieważ w tym roku przypada 680 rocznica urodzin Anny Świdnickiej, to można spodziewać się przybycia większej ilości Anien. Jesteśmy przekonani, że władze miasta ciepło przywitają piękne panie i panienki pod pomnikiem i wszyscy razem wykonamy atrakcyjną fotografię. Komitet Inicjatywny podjął działania dla stworzenia sympatycznych warunków dla tego spotkania.

Komitet przygotował receptury posiłków z XIV wieku, tak, żeby każda restauracja kudowska mogła przygotować jakiś historyczny posiłek, jako pewną atrakcję w tym dniu. Receptury opracowała dla nas wybitna specjalistka do spraw żywienia w tamtych czasach pani prof.Ph.Dr. Irena Korbelarova Dr. z Uniwersytetu w Opavie w Czechach, członkini PCzTN. Każdy właściciel restauracji w Kudowie może otrzymać te receptury w prezencie od pani Marty Midor-Burak (wiceprzewodniczącej kłodzkiego przedstawicielstwa PCzTN) w restauracji rybnej przy ul. Słonecznej. Prosimy zgłaszać się jak najszybciej.

 

Drugim elementem przygotowań ze strony Komitetu Inicjatywnego jest opracowanie projektu wystroju naszego miasta z tej okazji. Komitet proponuje, by sklepy, restauracje, sanatoria, pensjonaty itp. zamówiły i wywiesiły fotografię przedstawiającą Annę Świdnicką  z odpowiednimi napisami, tak, by nasi goście poznali,że nadgraniczne miasto Kudowa Zdrój szanuje swoją Patronkę, sławną piastównę, która była w Czechach kochaną królową i stała się piastowskim darem dla dziedzictwa wspólnotowego Europy

 

Zdjęcie Anny Świdnickiej w bardzo atrakcyjnej formie przygotował Komitet Inicjatywny poprzez zakład fotograficzny Jana Wołoszczuka. Prezentujemy tę fotografię w ramkach formatu A3. Każdy więc może nabyć gotowe do zawieszenia takie zdjęcie w ramkach za szybą, bezpośrednio w zakładzie Jana Wołoszczuka, w przyziemiu Banku PKO SA na ul.Zdrojowej. Pan Wołoszczuk informuje, że cena wynosi 60 zł. Co ważne, ta piękne zdjęcie może być trwałym elementem wyposażenia estetycznego każdego kudowskiego domu i miejsca działalności. Takie symbole łączą,wzmacniają tożsamość i są dla innych dobrym przykładem. Z nabyciem zdjęcia nie trzeba czekać na dzień Anin, lecz już można upiększać swoje otoczenie. Nie doradzamy tzw. wydruków własnego działania, bowiem podobizna Patronki Miasta powinna być traktowana z szacunkiem i odpowiadać wymaganej elegancji, nie może być charakteru plakatowego. Komitet Inicjatywny gorąco prosi o dochowanie tych wskazówek. Treść niniejszego pisma przekazujemy do powszechnej wiadomości, tak, by się te Aniny powiodły dla dobra naszego miasta. Oddzielnie powiadamiamy także Panią Burmistrz, Panią Przewodnicząca Rady Miejskiej, Dyrektorów Muzeum i Centrum Kultury oraz organizatorów Festiwalu Polsko-Czeskiego, który będzie w tym samym czasie. Spotkanie pod pomnikiem trwać może 30 minut, ale tego rodzaju spotkania mają charakter towarzyski i przeniosą się w inne miejsca Kudowy.
27 czerwca 2019 

W imieniu Komitetu Inicjatywnego
Bronisław MJ Kamiński- Przewodniczący   

.