ANINY KUDOWSKIE-2019

W 2004r przypadła 650 rocznica istnienia Kudowy Zdroju. Nasza miejscowość pojawiła się w dokumentach w 1354r jako Czermna , gdy królową Czech i Cesarzową Cesarstwa Rzymskiego była Księżniczka Piastowska Anna Świdnicka. Była władczynią powstającej Kudowy i stała się historyczną patronką Kudowy Zdroju.

Dla uczczenia 650-lecia Kudowy Zdroju , ówczesny dyrektor Zespołu Rehabilitacyjnego dla Dzieci „Czermna-Bukowina” Bronisław MJ Kamiński wystąpił w 2004 r z inicjatywą wzniesienia pomnika Annie Świdnickiej   w Kudowie Zdroju, u bram ziemi kłodzkiej, w dogodnym miejscu w Czermnej , na terenie tegoż Zespołu, podległego wówczas Samorządowi Wojewódzkiemu i organizowania przy tym pomniku uroczystości kształtujących kulturę miejscowości.. Projekt pomnika wykonał artysta malarz  i rzeźbiarz Władysław Kolbusz , a wykonawcą był Zbigniew Mikołajczyk z Czermnej ze swoim zespołem. Pomnik został wybudowany i odsłonięty w 2004r Dla uczczenia Patronki miasta urządzono w lipcu 2005r pod tym pomnikiem zlot pań o imieniu Anna, którą to imprezę nazwano Aninami Kudowskimi. Pamiątkowe zdjęcia z pierwszych Anin Kudowskich wykonał Rafał Gałecki. Dzisiaj, w 2019 roku, po 15 latach patrzymy na te fotografie jako na dowód naszego oddania i pamięci o Piastach, ale także jako cenny obraz nas samych. Są na tej fotografii panie i panienki o imieniu Anna, z rodzinami i przyjaciółmi. Dzieci widoczne na tym zdjęciu już wydoroślały, a niektórych pięknych ludzi nie ma już wśród nas. Pozostali z nami uśmiechnięci i tak pozostaną w naszej pamięci.

 

 27 lipca ( sobota) 2019r godz.11

 

        W 2019r przypadają 680 urodziny Anny Świdnickiej. W dniu 21 lutym 2019r na zebraniu   Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego (PCzTN) wyłoniono Komitet Inicjatywny Anin Kudowskich-2019  złożony z przedstawicieli PCzTN i Stowarzyszenia Obywatelska Kudowa OK.W skład Komitetu weszli: Marek Biernacki ( PCzTN), Marta Midor Burak ( PCzTN i Stowarzyszenie Obywatelska Kudowa OK), Henryk Cholawski ( Stowarzyszenie Obywatelska Kudowa OK), Bronisław MJ Kamiński ( PCzTN) i Dorota Korzeniowska ( Stowarzyszenie Obywatelska Kudowa OK). Na Przewodniczącego Komitetu wybrano Bronisława MJ Kamińskiego. Komitet Inicjatywny ma zadanie rozpowszechnić idę zlotu pań o imieniu Anna i wezwać wszystkie Anny kudowskie – od lat najmłodszych do późnej siwizny – i wszystkie Anny gdziekolwiek są – o przybycie do Kudowy Zdroju w dniu 27 lipca 2019 r ( sobota) o godz. 11  pod ten Pomnik w Czermnej dla oddania hołdu naszej wielkiej Piastównie i wykonania zbiorowej, pamiątkowej fotografii.  

Piastowie są naszą chlubą, jesteśmy z nich dumni, jesteśmy Piastowskim Rodem i pokażmy to przychodząc pod Pomnik Anny. Nie zapomnijmy zatroszczyć się o nasze miasto w roku 680 – lecia urodzin i imienin  Patronki Kudowy, wspierajmy w tym działaniu Panią Burmistrz Anetę Potoczną , upiększajmy nasze miasto, niech ono kwitnie i przyciąga drogich gości. Władze miasta , organizacje społeczne, hotele, pensjonaty, restauracje i sklepy mają  okazję pięknie przyjąć naszych gości. Anny, które przyjadą do Kudowy będą radosne ze spotkania imieninowego w tak wielkim gronie, będą mogły zwiedzić nasze miasto i uczestniczyć w różnych imprezach , jakie w tym czasie mogą być organizowane. Jest więc wiele możliwości w tym względzie dla wszystkich organizacji w naszym mieście i inicjatyw wspólnych.

Komitet Inicjatywny Anin Kudowskich  traktuje swoje zadanie jako kontynuację działań  z pierwszych Anin w 2005r. Udział gości z Polski, Czech i innych krajów zwiększy popularność naszego miasta  i wpłynie na upowszechnienie kultury polskiej. Bardzo zachęcamy do licznego udziału w Aninach.

Kudowa Zdrój, 21 luty 2019r                                               Komitet Inicjatywny Anin Kudowskich-2019

 

 

Wszystkie te zdjęcia można oglądać na wystawie sklepu Państwa Dygudów (u Pani Anny)
ul. Zdrojowa róg Al.JPII.