RODZINY KUDOWSKIE Z PIETRZYKOWIC k/ ŻYWCA

Powyżej okładka książki  mieszkańca Pietrzykowic – więźnia trzech obozów koncentracyjnych łącznie z Auschwitz – Antoniego Caputy.
Książkę ,,Z Pietrzykowic w szeroki świat” można czytać pod linkiem:  http://www.polandpolska.org/caputa/caputa.htm Jedna z Rodzin Caputów w 1945 r. osiedliła się w Kudowie. 

Na okoliczność 700-lecia istnienia Pietrzykowic powstała publikacja Jacka Kachela  (redaktora Gazety Ratuszowej w Bielsku-Białej)  ,,Pietrzykowice – Siedem wieków Pietrzykowic” – zrealizowana w ramach środków unijnych.

 

 

Do Kudowy-Zdroju i okolic zjechali się ludzie po II wojnie światowej z różnych stron Polski  i świata. Przybyli tu ludzie z kresów, z lubelszczyzny, rzeszowszczyzny, z kieleckiego i z Warszawy.

Ludzie poszukiwali dachu nad głową po strasznej wojnie, w której zniszczono ich domy i dobytek. Miejscowości uzdrowiskowe działały jak magnes pięknem krajobrazu i pozostawaniem na uboczu działań wojennych, a zatem można było znaleźć dom i pracę. Niektórzy uchodzili ze swoich miejscowości z głębi kraju gdzieś na obrzeża, by zgubić za sobą ślad nowych służb bezpieczeństwa, poszukujących akowców i działaczy podziemia. Tak znalazł się w Kudowie m.in. Antoni Szemik z Pietrzykowic koło Żywca.

Zdjęcia zostały przesłane przez  córkę Antoniego – Panią Profesor Annę Szemik-Hojniak. Na zdjęciu przed sklepem stoi ojciec oraz siostra matki  (czyli ojca szwagierka) – Franciszka, która wygląda przez drzwi tego sklepu. Franciszka mieszkała w tym domu wraz z mężem Stanisławem Hanarzem, którzy był celnikiem na granicy Polski w Kudowie.

Wszystkich, którzy znają szczegóły oraz pamiętają czasy istnienia sklepu Pana Antoniego –  prosimy o kontakt.

* * * 

Z Pietrzykowic przyjechała do Kudowy po 1945r. grupa rodzin. Wymieńmy tych, o których wiemy (wg. kolejności alfabetycznej):
Baronowie
Caputowie
Durajowie
Fijakowie
Hareźlakowie
Jakubcowie
Kubicowie
Lizoniowie  

Midorowie
Mrowcowie
Piątkowie
Pietraszkowie
Pytlikowie
Sapetowie
Stębalscy
 Szemikowie
Wandzlowie
Wierdakowie


* * *

W czerwcu 2019r.  Pietrzykowice będą obchodzić uroczyście 700-lecie swego istnienia.
Kudowskie rodziny z Pietrzykowic postanowiły uczcić Wielki Jubileusz siedzib swoich przodków.

23 lutego 2019r. o godzinie 16:00 odbędzie się Spotkanie Kudowskich Rodzin rodem z Pietrzykowic
w Domu Kultury (KCKiS) przy ul.Głównej.

Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Obywatelska Kudowa-OK z Polsko-Czeskim Towarzystwem Naukowym oraz Komitetem Organizacyjnym składającym się z przedstawicieli Rodzin z Pietrzykowic (Łucja Rachuba, Katarzyna Gajewska-Mrowiec, Marta Midor-Burak, Wojciech Heliński). Partnerem organizacyjnym jest KCKiS
Gośćmi Honorowymi będą:
prof dr hab. Anna Szemik-Hojniak oraz Przewodniczący Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego dr Ryszard Gładkiewicz z Wrocławia.


Celem spotkania
będzie 
wspomnienie siedzib naszych przodków, omówienie wkładu rodzin z Pietrzykowic w budowę powojennej Kudowy,  wykonanie odpowiedniej tablicy pamiątkowej oraz publikacji książkowej o naszej działalności w Kudowie-Zdroju.
 /MMB/

 

 

Książka ,,Rodzina Kudowska”  przedstawia losy jednej z Rodzin rodem z Pietrzykowic

 

* * *
Zdajemy sobie sprawę, że nie wymieniliśmy wszystkich rodzin powiązanych z Pietrzykowicami, bowiem wiele nowych rodzin doszło poprzez małżeństwa do tych pierwszych tu osiadłych. Te rodziny serdecznie prosimy o nawiązanie z nami kontaktu i przybycie na spotkanie 23 lutego br. Podajemy dane do kontaktu:  marta.midor.burak@gmail.com  tel: 793030702
Jak również kontakt osobisty z następującymi osobami:
Łucja Rachuba
Marta Midor-Burak
Katarzyna Gajewska-Mrowiec
Wojciech Heliński