W nawiązaniu do przestrzeni publicznej i sposobu wyrażania ocen – z szuflady (7.XI.2017)

Kudowa-Zdrój, dnia 7 listopada 2017

Napisane, nieopublikowane,
wyciągnięte z szuflady
a jakże aktualne

 

Nie oceniaj!
Akceptuj!
Co nie oznacza zgadzaj się!

Nie oceniaj innego!

   Ile narodów-tyle języków i kultur, ilu ludzi-tyle charakterów i stanów umysłu, ile religii-tyle kultów, choć łączy je wiara.
Świat jest stworzony z różnorodności i w różnorodności, która jest najdrogocenniejszą prawdą ludzkości.  Jak powiedział kiedyś mój znajomy:
,,Nie ma czegoś takiego, że prawda leży po środku; że jest ona bliżej jednego, a  dalej drugiego – jest tylko symfonia prawdy…”
W całej tej różnorodności świata jest piękno, które łączy nas wszystkich w wielką symfonię prawdy. A my? Zaczynamy oceniać innych, wchodzimy w ich głowy;  wnikamy w ich religię, w cudze umysły chcąc, by myśleli tak samo jak my… ; Po co?

 Akceptuj stan umysłu drugiego człowieka!

   Każdy człowiek popełnia błędy większe, bądź mniejsze. Te większe – wybacza się trudniej.
Ale, czy my jesteśmy w stanie zapobiec błędom życiowym drugiego? Możemy czasami starać się tłumaczyć innym coś z  większym, mniejszym, bądź marnym skutkiem.
Wśród nas są ludzie chorzy. Chcielibyśmy im pomóc. Czasami jesteśmy bezsilni, że nasze chęci i próby, na nic się zdają. Co nam da, że będziemy oceniać stan umysłu, ducha i ciała innych ludzi, jak nie mamy wpływu, by to zmienić?  Pozostanie tylko zaakceptować taki stan; i wcale nie do nas należy ocenianie i potępianie innych.

Co nie oznacza, że musisz się z nim zgadzać!

  Akceptacja stanu umysłu drugiego człowieka, nie oznacza przyzwolenia na zło.
Akceptacja wiąże się z wysoką kulturą i świadomością społeczną. To, że zaakceptujesz stan umysłu człowieka chorego na żądzę władzy, posiadania stanu materialnego i wiadomości; to że zaakceptujesz jego lęk, nienawiść…. – nie oznacza, że musisz zgadzać się z tym, że skutkiem jego umysłu będzie dochodzić do rzeczy powszechnie uznanych za złe.
Dlatego akceptacja i zgoda – to dwa różne stany.
Akceptuj – nie oznacza zgadzaj się!  Krytykuj! – ale ważne, aby robić to z wysoką kulturą w trosce o naszą wspólnotę;  i nie współpracować ze złem.  
MMB


Przypadkowo wybrane zdjęcie zostało namalowane przez mojego Kuzyna Sylwestra