Spotkanie Marty Midor Burak  z mieszkańcami Brzozowia – 3.X.2018r

 

                 Przewodnicząca Stowarzyszenia Obywatelska Kudowa i Kandydatka na burmistrza Kudowy-Zdroju Marta Midor Burak  spotkała się z mieszkańcami Brzozowia wczesnym wieczorem 3 października 2018r. W kilku kudowskich osiedlach ( dzielnicach) nie ma świetlic, nie ma gdzie organizować zebrań. Ta sprawa wywołała długą dyskusję i padły propozycje jak to rozwiązać. Pani  Marta radzi sobie i na Brzozowiu zorganizowała spotkanie w …autobusie. Deszcz i chłód tego wieczora nikomu nie przeszkadzał, w autobusie było wygodnie, ciepło, przybyli kandydaci na radnych z ugrupowania Marty, czyli ze Stowarzyszenia Obywatelska Kudowa OK. Ale najważniejsze jest to, że w Brzozowiu pojawili się w autobusie młodzi mieszkańcy tej dzielnicy, niektórzy przyszli ze swoimi dziećmi. Pani Marta wcześniej kilka razy przeszła  Brzozowie, zapoznając się z najważniejszymi problemami. Teraz, wraz z kandydatami na radnych słuchała, co mówią mieszkańcy.

      Dziwny przetarg

Zebranych bulwersował zapowiedziany przez burmistrza Piotra Maziarza przetarg na działkę wydzieloną z pięknej centralnie położonej działki wokoło remizy OSP. Brzozowie jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Kudowy: pola uprawne, łąki, lasy i dogodne tereny pod budownictwo. Już widać, że dzielnica rozrośnie się. W centrum jest piękna działka przy remizie, jedyna taka, należy do gminy, w przyszłości przydałaby się na cele społeczne , jakie pojawią się z całą pewnością wraz z rozrostem dzielnicy. I tą działkę chce burmistrz Maziarz sprzedać prywatnemu nabywcy, ogłosił przetarg na 15 października 2018r. Pani Marta w proteście złożyła w dniu 10 września 2018r pismo do burmistrza Maziarza, by unieważnił ten przetarg, porozmawiał z mieszkańcami, zorientował się w faktycznych opiniach i przyszłych potrzebach. Ale odpowiedzi od burmistrza Maziarza nie doczekała się do dzisiejszego spotkania. Zebrani mieszkańcy byli jej wdzięczni za takie widzenie Brzozowia. Wnioskowali, by pójść na ten przetarg z transparentem , protestować i nie dopuścić do sprzedaży tej działki. Mieszkańcy Kudowy mówili o ewentualności zwrócenia się do nadzoru prawnego lub sądu. Pani Marta zapowiedziała, że tak postąpi i  zwróci się do burmistrza Maziarza , różnych organizacji, instytucji i osób o powstrzymanie tego przetargu i powiadomi o tym szerszą opinię w naszym mieście. Sprzedawanie takiej działki, to skandal, mówili ludzie, byli zawiedzeni, że nie pytano się ich i nie było konsultacji w tak ważnej sprawie.

  Wodociągi i kanalizacja dla Brzozowia

Już od dłuższego czasu można było spotkać panią Martę w okolicy Brzozowia koło wielkiego wysypiska śmieci. W takich miejscach wody przepływające przez odpady mogą dostawać się do wód gruntowych. Prawie nigdy nie ma 100% zabezpieczenia. Mieszkańcy osiedla w pobliżu takiego śmietnika powinni mieć bezpieczne dostawy wody. Tymczasem na Brzozowiu nie ma wodociągu, kanalizacji, sieci gazowej. Mieszkańcy mówią ,że w ciągu minionych czterech lat  nic nie zrobiono, nawet projektów. Dlaczego tak jest ? Jak długo jeszcze tak ma być ? I co z siecią gazową ? Kudowie powinno zależeć na czystym powietrzu, jako miastu uzdrowiskowemu.
Mówiono również, że gdyby Brzozowie, Słone były obszarem wiejskim, to byłaby większa szansa na pozyskania funduszy na te wszystkie cele.
Uczestnik spotkania, zwolennik modelu dzielnicowego.