Na zdjęciu: Państwo Grażyna i Bronisław Kamińscy prezentują obraz Św. Finy wykonany przez Ivana Malińskiego. Obraz ten jest darem państwa Kamińskch dla Dunajowa na Ukrainie.
W dniu 20 września 2018 Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę przyznającą Bronisławowi MJ Kamińskiemu z Kudowy Zdroju Nagrodę Kulturalną Dolnego Śląska – „SILESIA”.
W poprzednich latach laureatami tej nagrody byli tak wybitni pisarze jak Tadeusz Różewicz i Olga Tokarczuk.
Pan Bronisław napisał 5 książek i ponad 600 artykułów. Przypomnijmy, że był także Człowiekiem Roku w skali kraju wspólnie ze znanym alpinistą Jerzym Kukuczką oraz uhonorowany był przez Telewizję Polską tytułem „Zwyczajny a Niezwyczajny”.
W Kudowie doprowadził nie tylko do uruchomienia sanatorium dla dzieci i budowy Szpitala Rehabilitacyjnego Hematologicznego dla Dzieci „Orlik” i rewitalizacji Muzeum na Pstrążnej, lecz także do wykonania trzech wielkich pomników tj : Pomnika Trzech Kultur, Pomnika Anny Świdnickiej oraz zakopanego pomnika Skrzynia Czasu – do otwarcia 30.XII.2110r. Na budynkach Kudowy wiszą tablice pamiątkowe autorstwa pana Bronisława jak np. Tablica Prof. Juliana Aleksandrowicza, Anny Bernard, dr Adolfa Duflosa, wszystkie trzy Tablice na Pomniku Trzech Kultur i Tablica na Pomniku Anny Świdnickiej, tablice w Szpitalu „Orlik” oraz w budynku „Marzanki”. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego oraz Medalem „Odwaga dla Przyszłości”. Teksty pana Bronisława cieszą się powodzeniem w Rosji, na Ukrainie, w Czechach, w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Trylogia kudowska ( Saga Kudowska, Wielość dróg ku prawdzie, Kilkoro z nas), będzie kiedyś wielkiej wartości dokumentem do współczesnych dziejów Kudowy. Wielkiej wartości jest także wydane z inicjatywy pana Bronisława i pod jego redakcją dzieło zbiorowe pt „Kudowa – zdrój, miasto i ludzie” Pan Bronisław jest autorem prac naukowych, historycznych, filozoficznych, ekonomicznych, pisze przystępną prozą, ale także potrafi pisać cięte fraszki. Niektóre teksty pana Bronisława przechodzą do kanonów literatury dolnośląskiej, na przykład o Doktorze Beckerze, czy Matka Zofia i jej dzieci.
Obecnie, w pisaniu są dwie następne książki. Pisanie i wydawanie książek w małych nakładach jest bardzo kosztowne. Nagroda „Silesia” w wysokości 8.000 zł nie pokrywa kosztów wydania nawet jednej z tych książek, ale jest – dla Autora – więcej warta od największych pieniędzy. Gratulujemy panu Bronisławowi tej pięknej nagrody i z niecierpliwością czekamy na kolejne publikacje.(Red)