Trasa rowerowa do Piekła – nie tylko dla grzeszników

Nasz Urząd Miasta ogłosił 23 czerwca br. informację, że przystępuje do projektu „Singletrack Orlicko-Kłodzko”. Burmistrz Dusznik – Zdroju Pan Piotr Lewandowski ogłosił 11 lipca br., że w ramach tego projektu uzyskał 253.500 zł dofinansowania (65% kosztów budowy trasy, który wynosi 390.000 zł.) i w sierpniu tego roku rusza z budową trasy rowerowej. W Kudowie na temat terminu budowy tras rowerowych w ramach tego samego projektu jak na razie nic nie słychać. Biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo realizacji niektórych wniosków przez burmistrza (wnioski mieszkańców Kudowy, zgłaszane i poparte przez radną Martę Midor – Burak w zakresie poprawy estetyki przystanków autobusowych, zgłaszane pisemnie od 30 listopada 2015 r, nie zostały do dnia dzisiejszego zrealizowane !) można przypuszczać, że na takie trasy będziemy u nas długo czekać. Natomiast po stronie Czeskiej już od dawna istnieją piękne trasy rowerowe. Ponieważ turyści nie znają tych tras (i niektórzy mieszkańcy Kudowy), to proponuję trasę do Piekła (Peklo) i dalej do m. Czeska Czermna (przy lepszej kondycji), a stamtąd do Kudowy. Na trasę można wjechać w dwóch miejscach:
1. Przez przejście graniczne w Czermnej- do m. Male Porići, na skrzyżowaniu drogi w lewo, gdzie na parkingu fabrycznym ( Elektro Drapać ) w lewo jest wjazd na trasę nr 22 i dalej w kierunku m Nachod.
2. Przez Słone, gdzie dojeżdżamy do trasy nr 22 i skręcamy w lewo w kierunku Nachodu.
Dalej trasa nr 22 biegnie wzdłuż rzeki Metuje. Za Nachodem dojeżdżamy do trasy nr 4037, którą dojedziemy dalej wzdłuż rzeki Metuje do Pekla, gdzie w schronisku, utworzonym z przebudowanego w 1901 r starego młyna, możemy w restauracji odpocząć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas przejazdu tam i z powrotem około 3 h. Trasa jest bezpieczna i łagodna, z pięknymi widokami. Rowerzyści z ambicjami mogą dalej kontynuować jazdę w kierunku Czeska Czermna trasą nr 4306. Wjeżdżając na szczyt tej trasy, można odpocząć przy pomniku drwala.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie jadąc dalej dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo, następnie w miejscowości Czeska Czermna skręcamy w prawo i jadąc cały czas w dół dojeżdżamy do drogi E – 67.
Z turystycznym pozdrowieniem:

Henryk Cholawski
Obywatelska Kudowa – OK