A może coś dla starszych osób !?

 

Bardzo modne kiedyś, a obecnie funkcjonujące w dużych miastach Uniwersytety Trzeciego Wieku dają szansę, osobom na emeryturze oraz trochę młodszym z dużą ilością czasu, na naukę i poszerzanie swojej wiedzy. Uniwersytety są pretekstem do wyjścia z domu, nawiązania nowych znajomości i spędzenia czasu w dobrym towarzystwie. Kiedyś taką funkcję w Kudowie-Zdroju pełnił „KLUB SENIORA” prowadzony przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. A obecnie? Hmm…

 

Mam świadomość, że taka mała gmina jak nasza, bez zaplecza wykwalifikowanej kadry, bez rozbudowanych specjalistycznych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych nie jest w stanie zorganizować Uniwersytetu Trzeciego Wieku w formie sprawnej instytucji, ale przecież można małymi kroczkami.

W Kudowie-Zdroju funkcjonują dwie świetnie nadające się do takich celów instytucje gminne jak Miejska Biblioteka Publiczna oraz Kudowskie Centrum Kultury i Sportu. We współpracy, czy każda oddzielnie mogłyby spokojnie organizować zajęcia dla seniorów. Wszyscy jesteśmy ludźmi, ale każdy z nas jest różny, a różnorodność gwarantuje nam to, że nasze życie nie musi być nudne. I w związku z tym, te instytucje bez większych problemów (przecież mają doświadczenie) powinny organizować czas również seniorom, a nie tylko dzieciom w wieku szkolnym.

Ja wiem, że zaraz odezwą się głosy, że te instytucje organizują też wydarzenia dla dorosłych i zapewne tak jest.
Ale seniorzy to specyficzna grupa mieszkańców i to dla nich można by zorganizować grupowe spacery po Kudowie i okolicach np. z przewodnikiem, który opowiedziałby o historii Kudowy, czy przedstawiłby legendy Kudowskie, Nordic Walking dla seniora, tematyczne spotkania z ciekawymi ludźmi nie tylko miejscowymi, prelekcje o prawdziwej Historii Polski, itp. Seniorzy mogliby razem ćwiczyć, uprawiać różne dyscypliny sportowe, spacerować i zwiedzać Kudowę i okolice. Mogliby dostać szansę,  by aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta, wspólnie chodzić/jeździć na koncerty, do kina, teatru, ale także mogliby sami stanąć na scenie, prezentując swoje talenty wokalne, czy aktorskie. Tylko trzeba im to umożliwić, czasem trzeba ludzi ku temu lekko popchnąć, pamiętając zawsze o zachowaniu równowagi, gdyż sprawny umysł jest równie ważny jak wyćwiczone ciało.

Patrząc na naszą Kudowę to zaplecze mamy, teraz potrzebne będą chęci i zdroworozsądkowe podejście do problemów seniorów, gdyż starość nie musi być nudna !

 

Adam Frankowski
Stowarzyszenie