,,Uczę się Ciebie człowieku”

                                  
W niedzielę przed Świętem Bożego Narodzenia  17 grudnia 2017r. odbyło się Widowisko Bożonarodzeniowe pt: ,,Uczę się Ciebie człowieku” wykonane przez uczniów Sanatorium Dziecięcego ,,Jagusa”, którzy wraz z zespołem Nauczycieli i Wychowawców przygotowali nam wzruszający spektakl.

  Dyrektor sanatorium dziecięcego – Pani Elżbieta Pawłowska – zapowiedziała widowisko, którego reżyserem i autorem tekstu była Pani Krystyna Lenczowska -Tyl, słynąca z przygotowywania sztuk poruszających wnętrza nawet najbardziej zatwardziałego człowieka.
Artyści wprowadzili nas w magię Świąt i uwrażliwiania dusz. Pokazali nam rodzinę Syryjską, tempo współczesnych rodzin, oziębłych na tego maluczkiego – bezdomnego, który stoi wokół nas i czeka na reakcję, a my zabiegani w ferworze życie,  zapominamy o najważniejszym: ….; pokali kosmitę,  który obserwował to nasze życie –  niczym  ,,uczę się Ciebie człowieku”, ale pojąć nie mogę,  i choć żelazny kosmita pozbawiony był uczuć – to jednak, wykazał się prawdziwie wrażliwym wnętrzem mówiąc, że nie zostawi bezdomnego samego na święta, o którym sami ludzie zapomnieli.  Bezdomny zasiadając przy stole Wigilijnym przyprowadzony przez Kosmitę, zrzucił szaty włóczęgi i przybrał oblicze Chrystusa mówiąc: ,, byłem głodny, a nie daliście mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście mi pić…”

Łzy napływały do naszych oczu, dusze poruszało wzruszenie. Dobrze, że ten Kosmita, który w sztuce bez uczuć patrzył na nas  ludzi – pokazał obojętność człowieczą i obnażył dusze człowiecze – wykazując najprawdziwsze serce.
  Ksiądz Kazimierz Marchaj ładnie spuentował, a brzmiało to mniej więcej tak: ,,Nie należy kultywować wyłącznie tradycję, należy wprowadzać w nasze życie przeżywanie duchowe…”
Tradycja, bez przeżywania – jest pustą tradycją.  Odradzajmy w sobie dobro, wrażliwość i otwartość – a będzie to prawdziwa tradycja oparta na miłości do bliźniego.

Dyrekcji, gronu  Nauczycieli i Wychowawców, a przede wszystkim Uczniom z ,,Jagusi”
Wielkie Dzięki za ogrom pracy, wiele pozytywnych doznań, które ubogaciły nasze wnętrza.
Marta Midor-Burak