,,Najpierw było szydełko…”

Zdjęcia w ,,Cyganerii” zostały wykonane przez Henryka Cholawskiego.

 

                                      ,,Najpierw było szydełko…”

 

  Dnia 24 listopada  z ramienia – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kudowie-Zdroju Dom Pracy Twórczej ,,Cyganeria” –  zorganizowana została wystawa prac pt: ,,Święta na szydełku”.
Stowarzyszenia kudowskie postanowiły odwiedzić ,,Cyganerię”, by poznać prace naszych mieszkańców.
Już przy samym wejściu gości witała pełniąca obowiązki Kierownika Cyganerii pani Iryna Malinskyy’a wraz ze swoim Tatą Ivanem, którego (przypomnijmy) obraz został wyróżniony w Paryżu w czerwcu br.
   Dyrektor Pani Urszula Faroń-Bielecka przywitała  serdecznie wszystkich zebranych i zapoznała z  wystawionymi pracami oraz ich Autorami. Pracownik Biblioteki Pani Violetta Biernacik przedstawiła panie, które zajęły się aktywnie szydełkowaniem skupiając się w Bibliotece i wymieniając się swoimi umiejętnościami wspominając: ,,A zaczęło się od szydełka, potem były dwa szydełka…” Widać, że przesympatyczne Panie nie marnują czasu, szydełkują, tworzą, przynosi im to zadowolenie i jeszcze prowadzą własną stronę internetową poświęconą tej dziedzinie.

 Obok prac szydełkowych grupy Pań znalazły się przepiękne i pracochłonne kartki okolicznościowe Pani Katarzyny Pyrcz. Trzeba mieć nie lada talent i cierpliwość, żeby tworzyć takie cudeńka. Warto podkreślić, że rękodzieła Pani Kasi się niepowtarzalne, bo każda praca jest inna i jedna jedyna. Pani Kasia prowadzi również włsną stonę na której można podziwiaj jej prace.

Nie lada zaskoczeniem  były dla nas  koronkowe misy wykonane własnoręcznie przez Pana Włodzimierza Hermana. To, że Pan Włodzimierz jest bardzo utalentowany,  mogliśmy się już wcześniej przekonać oglądając jego prace (znane kudowskie budynki robione z zapałek), ale, że tworzy jeszcze twórczość szydełkową,  to tylko pokazuje, że każdy ma prawo łamać stereotypy, bo przecież ,,szydełkować każdy może!” i nie tylko wyłącznie jest to zastrzeżone dla kobiet.

 Były też pierniczki i ozdoby świąteczne wykonane przez Panią Grażynę Janiszewską, która jak wiemy, jest uzdolniona artystycznie. Jej prace, kilimy i ogródek przydomowy, zaaranżowany przez nią samą – wzbudzają nasz zachwyt.  Warto nadmienić, że zakup prac Pani Grażyny- wesprze drogie leczenie olejem konopnym Klaudii – córki Pani Grażyny.
Była też z nami pani Ewa Ziniak, która zabrała ze sobą szydełko (atrybut Ewy, która wespół z Panią Grażyną,  uczą swoich podopiecznych – grupę osób niepełnosprawnych – umiejętności artystycznych).

 Wszystkie prace były imponujące; imponujące jest przede wszystkim to, że wśród nas są tacy ludzie, którym się chce tworzyć, którzy kultywują dorobek naszych pokoleń i uczą przyszłe pokolenia.
Wszystkie te prace można zakupić od naszych artystów wspierając tym samym dalszą ich twórczość.
 Organizatorom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie: Pani Urszuli Faroń-Bieleckiej, Pani Violetcie Biernacik, Pani Irynie Malińskiej, a przede wszystkim naszym kudowskim Artystom – wielkie podziękowania za wysiłek, zaangażowanie oraz dawanie nam satysfakcji i przyjemności z podziwiania twórczości Waszej i Naszej.
,,I my tam byliśmy ….” i wspólnie nasze dusze radowaliśmy.
Stowarzyszenie ,,Obywatelska Kudowa”

 

Zdjęcia w ,,Cyganerii” zostały wykonane przez Henryka Cholawskiego.