Kudowski Opłatek Wigilijny

                                             Opłatek Wspólnotowy

  Wczoraj, tj 23 grudnia 2016 roku o godzinie 18:00  z inicjatywy stowarzyszenia ,,Obywatelska Kudowa” odbyło się spotkanie ,,Opłatek Wspólnotowy” w ,,Ogrodzie Muzycznym” w Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. Gościem szczególnym  był  Honorowy Obywatel Kudowy-Zdroju Ks. Jan Myjak.
W Parku zebrali się Przedstawiciele stowarzyszeń kudowskich oraz zaprzyjaźnieni Mieszkańcy, łącznie 20 osób+ 1 wędrowiec.

 

Było to już kolejne wydarzenie (jedno miało miejsce w Inkubatorze Zdrojowym, na które zostaliśmy zaproszeni jako stowarzyszenie ,,OK”  przez Przewodniczącą stowarzyszenia ,,Na Rzecz Rozwoju Kudowy-Zdroju” Panią Anetę Potoczną), a które to przejawy jedności wróżą dobrze naszej Kudowie oraz nam wszystkim. Takie wydarzenia pokazują, że jako społeczeństwo zmierzamy do przodu, zostawiając za sobą to co niedobre i niepotrzebne; pozostawiając wszelkie zło.
 Pomysł – opłatka w plenerze – rzucony spontanicznie, choć niekonwencjonalny;  pomysł spotkania  poza murami, wszelkimi barierami  w Kudowie w ogrodzie muzycznym przy cichych żelaznych instrumentach – został przyjęty przez Wszystkich z wielką aprobatą, wręcz oczekiwaniem.
Reakcja na propozycję takiego spotkania każdego z zaproszonych gości – była natychmiastowa.  Nie było wahania, ociągania;  nie słychać było odpowiedzi: ,,nie mogę”, ,,nie dam rady”…   Za każdym razem była pozytywna reakcja i odpowiedź: ,,Przyjdę!” ,,Na pewno będę!”  

 W Ogrodzie Muzycznym utworzyliśmy jeden wielki Okrągły Stół Wigilijny, przy którym ,,usiadła”  Jedna Wielka Rodzina – Rodzina Kudowska.
 Pojawił się i wędrowca – jakiś przechodzień – Pani z pieskiem, która przystanęła, cichutko przysłuchując się temu dziwnemu zgromadzeniu.  Pewnie zastanawiała się przez  chwilę:   Po co ci ludzie się tutaj zebrali?;  dlaczego właśnie tutaj w otwartej  przestrzeni, bez murów?
Ale za chwilkę życzliwa Pani  zasiadła przy naszym wspólnym kręgu życzliwości, zgody, łamania murów i wszelkich barier – przy stole kudowskim.
Nasz Honorowy Obywatel – Gość zaproszony – Ks Jan Myjak w tym szczególnym dla nas wszystkich Dniu nie opuścił nas. Choć Jego stan zdrowia nie pozwolił,  by mógł z nami uczestniczyć osobiście, to jednak nie zostawił nas samych.  Ksiądz Jan uczestniczył z nami Duchowo i praktycznie tak,  jakby był z nami osobiście, gdyż połączyliśmy się z Nim telefonicznie: usłyszeliśmy od Księdza życzenia świąteczne. Zebrani odwzajemnili również Księdzu za przesłania przysłowiowym ,,Bóg zapłać!” życząc Ks. Janowi Wszystkiego Dobrego.
Po Dobrym  Słowie Księdza Jana – z ust Zebranych pojawiały się życzenia.   Następnie podzieliliśmy się opłatkiem życząc wszystkim i całej Kudowie wszystkiego co najlepsze; zaśpiewaliśmy Kolędy. Prym  w zaśpiewie wiedli  Kasia i Wojtek.  

Ciężko było nam się rozstać… Oj ciężko…
  Ten Wasz/Nasz  gest kochani pokazał, że Nam zależy na wspólnotowości;  na więziach  i pozytywnych reakcjach, a wreszcie na naszej ukochanej Kudowie.
Możemy być  dumni, że mieszkamy w mieście ludzi, którym zależy i którym  chce się żyć w mieście zgody i jedności; że nie jesteśmy sobie obojętni, że w trudnych chwilach możemy na sobie polegać.

Nasze stowarzyszenie zaproponowało  Gościom, by taka inicjatywa opłatka kudowskiego –  opłatka bez murów i barier zagościła na stałe i wpisała się w coroczną tradycję naszego miasta. Zebrani przyjęli tę propozycję z aprobatą.
Może za rok spotkamy się  w przeddzień Wigilii 23 grudnia 2017 r. o godzinie 18:00 w dużo, dużo większym gronie w ,,Ogrodzie Muzycznym”, by podzielić się opłatkiem wspólnotowym, a w 2018r. i następnych przybędą do Parku Zdrojowego Wszyscy Mieszkańcy Kudowy- Zdroju?
Oby tak się stało!
Tego sobie i Wszystkim życzymy z całego serca.

Stowarzyszenie  ,,Obywatelska Kudowa” 


Zdjęcia wykonane zostały przez Pana Bronisława Kamińskiego oraz Henryka Cholawskiego – uczestników spotkania opłatkowego.