Inicjatyw młodzieżowych – ciąg dalszy

11187354_839963826083157_789866116681373408_o11203590_839964029416470_8373334773582849298_o

 

Dnia 11 maja odbyło się  kolejne spotkanie z młodzieżą kudowską z cyklu ,,rozwijania skrzydeł” u młodych ludzi.

Tak jak wspomniałam w poprzednim artykule, na spotkanie został zaproszony Senator – Pan Stanisław Jurewicz, który już w marcu zadeklarował pomoc w budowaniu aktywności obywatelskiej u młodych ludzi, i który zaszczycił nas swoją obecnością,  tym bardziej, że spotkanie połączone było z ćwierćwieczem Odrodzonego Samorządu w naszym kraju.

Senator rozmawiał z młodzieżą na temat powstania i roli Samorządu Terytorialnego,  ponieważ już wkrótce, a mianowicie  27 maja 2015 roku upłynie 25 lat od wyborów Rad Gmin i Miast.

Swoim wykładem wprowadzał Senator młodzież kudowską w tajniki wiedzy dotyczące struktur samorządowych, demokracji, umiejętności nabywania doświadczeń, kształtowania i rozwijania własnej osobowości w oparciu o uczciwość, patriotyzm, a nie przez pryzmat stricte finansowy.  Z ust naszego gościa padły poważne pytania do młodych ludzi: Czego nie możemy przeliczać na pieniądze?  Co oznacza pojęcie demokracja i od kiedy mamy w Polsce  ustrój demokratyczny?

Młodzież słuchała uważnie wskazówek człowieka uczestniczącego aktywnie w budowaniu decentralistycznych struktur samorządowych.

Pan Stanisław Jurcewicz opowiadał, jaka była jego droga od samorządów lokalnych, po zostanie senatorem RP;   jak ważne dla nas Polaków są wybory powszechne jako forma demokracji bezpośredniej oraz jak dużą rolę odgrywa świadomość obywatelska w kształtowaniu  naszego kraju.

Senator uzmysławiał młodym ludziom jak wielką rolę odgrywa uczestnictwo w wyborach,  które są wolą większości obywateli;  że nie sztuką jest potem wymagać od innych, jeżeli samemu nie przejmiemy części odpowiedzialności za rzeczywistość, którą sami wykreujemy wrzucając swój głos do urn wyborczych.

Senator – niezwykle ciepły człowiek – wspólnie z młodzieżą przeanalizował potrzeby kudowskiej młodzieży wypracowane na ostatnich warsztatach.

Zaproponował młodym ludziom głosowanie w obrębie 5 potrzeb, które uważali za najważniejsze z ich punktu widzenia i wybranie dwóch wiodących.

Każdy uczestnik dysponował dwoma głosami. Najwięcej aprobaty młodzieży uzyskały:

  1. Współuczestnictwo w życiu publicznym- 22 głosy,
  2. Kino w naszym mieście – 8 głosów.

Młodzież zadeklarowała chęć stworzenia ciała na wzór Parlamentu Młodzieżowego, Rady Młodzieżowej itp.,  których w Kudowie-Zdroju brakuje.

Czy będą na tyle zdesperowani, by zaangażować się aktywnie w życie społeczne swojej miejscowości?  Czas pokaże.  Byłoby dobrze, aby młodzi uczyli się samorządności już od najmłodszych lat, bo w ten sposób nabędą doświadczenia na przyszłość i jak powiedział Senator: ,, Wszystko, czego nauczymy się w młodości , nie wiadomo kiedy przyda się i zaprocentuje w przyszłości”.

Korzystając z obecności doświadczonej osobistości  przedstawiony został młodzieży przez panią Violettę Biernacik program  e- aktywności obywatelskiej na płaszczyźnie Unii Europejskiej, który daje ogromny wachlarz możliwości korzystania z narzędzi dostępnych drogą elektroniczną.

Senator zasygnalizował, ze niebawem pojawi się regulacja prawna, dotycząca  możliwości pisania petycji na szczeblu naszego kraju, a tym samym zyskamy większy wpływ  na poszczególne sfery naszego życia.

Na koniec Senator obdarzył nas – wszystkich mieszkańców  pamiątką, pozostawiając piękny w  szacie graficznej i treści egzemplarz –  Księgę ,,Legiony Polskie”, która wzbogaci Miejską  Bibliotekę Publiczną w Kudowie-Zdroju.

Jeszcze raz wielkie dzięki Senatorze za wszystko i zgodnie z Pańską obietnicą polecamy się na przyszłość w kwestii  wzajemnej współpracy na niwie krzewienia w młodzieży wyższych uczuć obywatelskich, takich jak miłość do ojczyzny i troska o jej dobro.

Następne spotkanie pragniemy zorganizować z  uczestnictwem naszego Burmistrza Kudowy-Zdroju, licząc na jego udział i pomoc w aktywizacji młodych oraz wdrażaniu ich w życie naszej gminy, wykorzystując ich potencjał. Czerpmy z energii młodych, pomagajmy im się rozwijać, pokazywać swoje talenty, a na pewno na tym wszyscy skorzystamy.

Tu w Kudowie-Zdroju mamy już talenty i mamy talenty jeszcze nie odkryte.

Odkrywajmy je więc wszyscy wspólnie!  Pokazujmy światu i szczyćmy się nimi! MMB