Debata z młodzieżą

 

                                                      Od słów do czynów

                                      Inicjatywy młodzieżowe – czas zacząć!

 

11053479_628167177319982_1460420233676771204_o10986678_628167027319997_8615756617594217441_o

 

Pochłonięte wizją społeczeństwa obywatelskiego, pełne pomysłów i optymizmu, wspólnie z dwoma koleżankami Violettą Biernacik i Agnieszką Stwertetschką,  postanowiłyśmy zająć się  aktywizacją  młodzieży w naszym mieście, wyciągając ją z wirtualnego świata komputera, by pobudzić do samodziałania,   odnoszenia sukcesów i realizacji własnych marzeń.
Pomysł zrodził się w trakcie warsztatów, które prowadzone były w marcu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kudowie-Zdroju  przez młodego trenera coachingu – Pana Damiana Deca ze Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności lokalnej CAL, a które zrobiły na nas wszystkich pozytywne wrażenie.
Właśnie   wtedy postanowiłyśmy przejść od słów do czynów.  Nasze plany dotyczą nauczania młodych ludzi rozwijania ,,skrzydeł’’, samodzielności oraz samorządności (nie tylko lokalnej), by mogli w przyszłości odnosić sukcesy na różnych płaszczyznach.      My – ludzie dorośli – często nie znamy tak naprawdę  potrzeb młodzieży.Czy mamy wyłączność na wiedzę, co dla niej dobre, a co złe? Czy możemy wyłącznie sami kreować jej życie, nie biorąc pod uwagę jej zdania? Czy dostatecznie dobrze wychowamy młodych ludzi, nie pozwalając im (współ)decydować o ich własnym losie?  Jak nauczą się samodzielności nie biorąc spraw w swoje ręce?  Czy poczują się dobrze we własnym mieście i będą do niego chcieli wracać?   Dużo zależy  od nich samych.   Wrócą tu, zostaną; być może zamieszkają, będą się realizować, pracować, sprawować władzę,  jeżeli zawczasu sami zadbają o swoje potrzeby i rozwijanie umiejętności.   My – dorośli – mamy im tylko pomóc i umożliwić realizację ich potrzeb, aczkolwiek rozsądnych i realnych.

Wspólnie z koleżankami postanowiłyśmy podejść etapowo do projektu.   Pierwszy krok to debata z młodzieżą naszego LO w Kudowie-Zdroju, aby zapoznać się z jej potrzebami i preferencjami;  następny – zmotywowanie  do rozwijania posiadanych talentów oraz samodzielnego działania  w celu zatroszczenia się o własne potrzeby.

Zorganizowanie debaty umożliwiła nam Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Urszula Faroń-Bielecka oraz  Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Kudowie-Zdroju Pan  Jerzy Łukasik. Serdecznie Państwu obojgu dziękujemy.  Liczymy na dalszą  pomoc.

Debata odbyła się 30 kwietnia bieżącego roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej.  Żałujemy, że nasza koleżanka Agnieszka rozchorowała się i  debatę musiałyśmy poprowadzić bez niej.  Żałuj Agnieszko, że Cię nie było z nami!

Nasz wspólny projekt wypalił znakomicie.

Marta Midor-Burak